Великобритания е постигнала споразумение за присъединяване към голямо транстихоокеанско партньорство, определяйки го като най-голямата си търговска сделка след брекзит.
Страната ще става първи нов член и първата държава от Европа, която ще се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за Транстихоокеанско партньорство (CPTPP) след сключването му през 2018 г.
Британският премиер Руши Сунак определи този ход като исторически, заявявайки, че той може да помогне за повишаване на икономическия растеж на страната с 1.8 млрд. паунда (2.2 млрд. долара) в дългосрочен план.
“В този блок живеят над 500 милиона души, а той ще съставлява 15% от глобалния БВП, след като Великобритания се присъедини,” заявиха от пресслужбана на Сунак.
CPTPP е споразумение за свободна търговия с 11 страни членки – Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Перу, Нова Зеландия, Сингапур и Виетнам.
То е наследник на Транстихоокеанското партньорство, след като САЩ се оттегли от него при бившия президент Доналд Тръмп през 2017 г.
Споразумението на Великобритания идва близо две години, след като страната започва преговори за присъединяване към пакта.
Като член, над 99% от износа на Великобритания за тези 11 държави ще отговаря на условията за безмитна търговия. Това включва стоки, като сирене, автомобили, шоколад, машини, джин и уиски.
В годината до септември 2022 г. Обединеното кралство е изнесло стоки на стойност 60.5 млрд. паунда (75 млрд. долара) до страни от CPTPP, според изявлението от пресслужбата на Сунак.
Млекопроизводителите, например, са изнесли продукти, като сирене и масло, за Канада, Чили, Япония и Мексико на стойност 23.9 млн. паунда (29.6 млн. долара) и ще се възползват от по-ниските мита.
Сделката също така има за цел да намали бюрокрацията за британския бизнес, за да предоставя услуги там, които са съставлявали огромна част (43%) от търговията на Обединеното кралство със страните членки на CPTPP през миналата година.
Няколко компании изразиха подкрепата си за сделката, в това число глобалната банка Standard Chartered и производителя на алкохолни напитки Pernod Ricard.
Присъединяването към пакта “е голяма възможност за нашия бизнес с шотландско уиски,” казва Анишка Йеличич, директор Връзки с обществеността на Pernod Ricard за Великобритания.
“Пет от нашите 20 най-големи износни пазари са страни членки на CPTPP. Очакваме намалението на митата и по-лесният достъп до някои от най-бързо растящите икономики да увеличи износа и да осигури работни места и инвестиции във Великобритания, а продажбите да се удвоят на някои пазари.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 минДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 52 минШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 1 часНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 2 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 2 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgПознат съперник за България в Лигата на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg