
Потребителите имат право да се откажат от вече закупена от физически магазин стока, само ако търговецът предварително е поел такъв ангажимент или продуктът е дефектен и не може да бъде поправен или заменен с нов.
Това разясни основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
„Не съществува законова разпоредба, която да вменява задължение на търговците с физически обекти да дават възможност на клиентите си да се откажат от покупката и да получат обратно парите си за нея, освен ако стоката няма някакъв дефект. Когато обаче даден физически магазин се е ангажирал да приема обратно продадените от него стоки в определен срок и при конкретни условия, макар законът да не го задължава, той е длъжен да спази това обещание".
Руменова посочва, че в противен случай ще е налице нелоялна търговска практика поради предоставяне на невярна информация, която дори може да се е оказала ключова при вземането на решение на потребителя да купи точно от този търговец.
За подобно нарушение законът предвижда санкция до 50 000 лв., забрана на практиката в бъдеще, а потребителят получава правото да развали договора, сключен в условията на прилагането на тази нечестна практика, допълва експертът.

Как да защитим правата си?
Предвид все по-разпространяващата се сред физическите обекти добра практика за връщане на покупките, от „Ние, потребителите“ съветват хората винаги да се запознават с условията за продажба на търговеца, включително евентуалната възможност за отказ от покупка и с правилата за упражняване на това право – ред, срокове, документи и т.н.
Тъй като физическите обекти не са задължени по закон да приемат обратно вече продадени стоки, при предоставянето на такава възможност те имат право да въведат свои правила за това и ние, като потребители, трябва да ги следваме.
За да защитите правата си, трябва да разполагате с доказателства, че физическият магазин е поел ангажимент да приема обратно закупени стоки.
Това обикновено е посочено на информационни табели в търговската зала, на гърба на касовата бележка, в реклами и маркетингови материали на търговеца и други. Пазете и платежния документ, за да можете да докажете, че сте направили покупката от този търговец.
Потребителите обаче имат законово регламентирано право да върнат дадена стока, когато се установи дефект и търговецът не е в състояние да го отстрани с безплатен ремонт или не предложи замяна с нова в рамките на един месец след предявяване на рекламация.
При нарушени права първата стъпка е да се обърнете към търговеца и да предявите своята претенция с писмена жалба, в зависимост от възникналата ситуация.
Ако той предварително е поел ангажимент да прибере закупена стока при искане от клиента без посочване на обективна причина, а след това откаже, жалбата трябва да съдържа искане за разваляне на сделката на основание официалното обещание на търговеца за предоставянето на това право – той да приеме обратно стоката и да възстанови на клиента си заплатените за нея средства.
В случай че искането на потребителя за връщането на стоката се основава на дефект и търговецът трябва да реши рекламацията по този начин, то в жалбата се посочва, че след неуспешни ремонти продуктът отново дава дефекти и следва договорът за продажба да бъде разтрогнат.
За целта ще трябва да приложите/цитирате протоколи за неуспешни ремонти, затова винаги изисквайте вписване на жалбите Ви в регистъра за предявените рекламации и протоколи от евентуални ремонти.
При неуспешни преговори с търговеца потребителят може да потърси съдействието на контролните органи и на компетентния съд, посочват още от „Ние, потребителите“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Моето топло: Софиянци плащат парното през мобилно приложение
преди 31 минВиктор Манев, IMPETUS Capital: Намирането на по-големи европейски пазари е важна стъпка за компаниите на БФБ
преди 41 минDeutsche Bank с най-висока тримесечна печалба от 14 г.
преди 57 минСърбия не е бюфет: Защо зетят на Тръмп строи хотели на Балканите в бивши военни щабове
преди 1 часНовите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
преди 2 часаВдигат осигуровките за пенсия?
преди 2 часаПрочети още
Турско AI приложение открива рак на белия дроб
darik.bgДиректорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgАрсенал стана за смях с опит за хореография срещу ПСЖ
dsport.bgПари провалят преминаването на Анчелоти начело на Бразилия?
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg