
На работното място днес се срещат няколко поколения, всяко със своите характеристики и очаквания.
Бейби бумърите са лоялни и последователни, ценят сигурността и опита. Поколението X израства в преходен период, което ги прави адаптивни, независими и ориентирани към резултатите.
Милениалите са първото истински дигитално поколение – те търсят баланс между работа и личен живот, но и възможност за развитие и признание. Най-динамично и технологично ориентирано е поколението Z, което цени свободата, гъвкавостта и работата със смисъл.
Поколенческото многообразие носи потенциал за иновации, но и немалки предизвикателства, когато говорим за ефективна комуникация и сътрудничество.
На темата „Различни поколения, един екип“ беше посветен и провелият се наскоро EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg. Събитието събра HR мениджъри от 16 компании, които споделиха своя опит и добри практики.
Лилия Владимирова, мениджър „Трудови отношения“ в Yettel и един от участниците в панела „Код X, Y, Z: Различни поколения, един екип“, коментира:
„Към момента при нас работят четири поколения, като в различните дирекции съотношението им е различно. Около 90% от служителите ни в магазинна мрежа и колцентъра са представители на поколението Z и милениалите, докато в централния ни офис около 50% са от поколението X и бейби бумъри“.

Тя обясни още:
„Постепенно започваме да натрупваме опит и с поколение „Алфа“ чрез различни инициативи за млади хора. Две от програмите ни – „Втора смяна“ и Yettel Teen Academy, са насочени към децата на служителите – ученици от 5. до 12.и клас, които идват при нас през лятото, научават повече за културата на компанията и функциите на различните екипи, придобиват първите си работни навици и виждат какво означава да работиш“.
По този начин телекомът подпомага тяхното развитие и им помага да изберат областта, в която искат да се развиват.
Владимирова подчерта и значението на корпоративния психолог – Хенриета Илиева, с която компанията работи от повече от 15 години.
„Корпоративният психолог познава динамиките на различните екипи и ни помага да насочим усилията си в правилната посока, така че да изградим успешно сътрудничество между поколенията“, подчерта тя.
През последните години телекомът провежда серия от обучения, посветени на междупоколенческата комуникация.
„Първо обучихме нашия топ мениджмънт, а след това нашите HR екипи и лидерите. Проведохме и отворена сесия за всички колеги, на която говорихме за спецификата на общуване между различните поколения“.
Към момента над 86% от ръководителите и над 80% от всички служители на Yettel са минали и през обучения за неосъзнатите предразсъдъци – друга важна тема, по която телекомът работи. По думите ѝ основната цел е да се повиши информираността.
Човек често не ги осъзнава, но предразсъдъците могат да влияят негативно върху вземането на решения, особено в работна среда. Затова е важно да ги разпознаваме и да знаем как да ги управляваме.
Друга практика на оператора е провеждането на фокус групи със служители – от току-що завършили училище до тези, които са в края на професионалния си път. Това помага на компанията да разбере техните нужди и да адаптира wellbeing програмите си съобразно различните етапи от живота, в който се намират хората ѝ.
Според Лилия Владимирова, успешното управление на многообразни екипи изисква гъвкавост, адаптивност и внимателно планиране, като ключова роля имат лидерите.
„Те трябва да притежават умения за изграждане на доверие, уважение и разбирателство. Да следват принципи и цели, които обединяват всички поколения“.
Още по темата
- Джейсън Кинг: Дигиталната трансформация е начин да осигурим повече персонализирани услуги
- Флорида облекчава законите за детския труд, за да пълни работни места?
- Привлекателността на Испания за дигитални номади стимулира икономиката
- Как технологиите от следващо поколение променят глобалната верига на доставки?