Докато кардиналите се събираха във Ватикана за един от най-важните ритуали на Католическата църква – изборът на нов папа – букмейкърите по света отчетоха неочакван бум: хиляди залагаха кой ще бъде новият глава на църквата на 1.4 милиарда католици.

Данни от популярната платформа Oddschecker сочат, че интересът към този нестандартен пазар надвишава дори залаганията на престижни спортни събития като Формула 1 и Лига Европа. Това е поредният знак за глобализацията на хазарта и навлизането му в нови, доскоро табуизирани зони – като религията.

Хазартната индустрия вижда потенциал в „нишови“ пазари

„Не сме виждали такъв интерес към нито един религиозен или политически пазар досега“, коментира Сам Итън, мениджър на Oddschecker за Великобритания. Платформата отчита посетители от над 140 държави, а в страни като Великобритания, Ирландия и САЩ интересът е особено висок.

В Обединеното кралство например са заложени около 30 000 паунда, а в неофициалните и нерегулирани платформи в САЩ сумите достигат 10 милиона долара – въпреки че залаганията на папски избор са забранени там.

Законодателна и етична рамка

Докато във Великобритания залаганията на избори и други събития отдавна са легализирани, в Италия и САЩ подобни залози са незаконни – особено когато касаят религиозни процеси. Все пак това не пречи на хората да правят приятелски облози – залози за пица или вечеря в Рим, например, като фаворит до каря беше италианският кардинал Пиетро Паролин и филипинецът Луис Антонио Тагле. Изненадващо обаче за много букмейкъри победител се оказа американския кардинал Робърт Франсис Превост, който ще носи името Лъв XIV.

„ФантаПапа“: Когато папството се среща с фентъзи футбола

Иновациите в дигиталното потребление на религиозни събития достигнаха ново ниво. Онлайн играта Fantapapa (ФантаПапа) позволява на участниците да създадат свой "отбор" от 11 кардинали, подобно на фентъзи футбол. Повече от 60 000 души играха по време на конклава.

Всеки играч избира „капитан“ – своя топ избор за следващ папа. Най-популярни бяха именно Паролин и Тагле. Според създателя на играта, Мауро Ванети, тя е създадена с иронична и критична нотка, за да осветли иначе затворения механизъм на католическата йерархия:

„Това е начин да се разтовари сакралността на събитието – но по уважителен и игрив начин“, коментира Ванети. „Не насърчаваме хазарта, а културното участие с чувство за хумор.“

Залаганията и младата аудитория: Тревожна тенденция

Макар и интересна като културен феномен, тази тенденция предизвиква тревога сред специалисти, занимаващи се с проблемна зависимост. Изследване от миналата година установи, че 10% от младите мъже в САЩ проявяват признаци на хазартна зависимост.

Навлизането на залагания в области като религия и културни събития повдига въпроси не само за етиката, но и за отговорността на платформите, които създават и промотират тези пазари.