Първа копка на Индустриалния парк в Сливен направиха представители на местните власти.

Изграждането му ще се случи на три етапа, като в рамките на първия ще бъде създадена довеждаща инфраструктура.

Тя включва разпределителна водопроводна мрежа, вътрешна канализационна мрежа, тръбно канална мрежа за разполагане на кабели ниско напрежение, които ще осигуряват захранването с електричество.

Ще бъдат изградени също вътрешна газоразпределителна мрежа, физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи, улична мрежа за транспортно обслужване на територията на Индустриален парк Сливен-северна зона и улично осветление.

Срокът за изпълнение на вътрешната инфраструктура на северната зона е до 30 април 2026 г. Крайният срок за получаване на Акт 16 е 30 юни 2026 г.

Първа копка на Индустриален парк Сливен, ©Община Сливен

Основната цел на проекта е в региона да има повече инвестиции и по-добре платени работни места, заяви кметът на Сливен Стефан Радев.

„Тази инвестиция я правим, защото това може да бъде много силен инструмент за Общината за привличане и насърчаване на инвестирането в нашия район. В Сливен има и други индустриални площи. Не може и не бива да сваляме фокуса от тях. Дължим развитие и на тези зони, но тук, с тези терени, Общината ще може да изпълнява своите политики. Важно е също и да не останем назад от това, което се прави в България. В момента се инвестира в осем такива зони, пет от тях са в Северна България, три са в София, Сливен и Бургас“.

Той е категоричен, че от много гледни точки мястото има огромен потенциал, тъй като географски теренът се намира в близост до стратегически важни обекти. В него влиза и летище „Бършен“.

„Намираме се на почти равни разстояния от София, Букурещ и Истанбул, на 100 км от пристанище „Бургас“, на по-малко от 300 км от пристанищата в Тикирдаг и Александруполис, на 100 км е летището в Сарафово. Има жп линия, която е предвидено да влезе във втория етап на парка. На 17 км е магистрала „Тракия““.

Кметът изтъкна също, че това, че страната ни е в Шенген допълнително ще се отрази на инвестициите в региона. Той изрази надежда, че страната ни ще влезе в Еврозоната, което също ще донесе икономическа полза и възможност за чуждестранни инвестиции.

От своя страна, управителят на Индустриален парк Сливен Соломон Москона благодари на партньорите за доброто сътрудничество в лицето на Министерството на иновациите и растежа и „Фонд ФЛАГ“.

Той изтъкна, че дружеството вече има сключени около 30 споразумения за партньорство с организации, учебни заведения, вътрешни, външни търговско-промишлени палати.

На свой ред макроикономистът и стратегически консултант на индустриалния парк Георги Стоев посочи:

"От макроикономическа гледна точка, това е новата звезда на индустриалния хоризонт на България. Това ще го усетите всички вие по първия голям инвеститор, който ще дойде да преговаря с кмета. Хареса ми това, което каза господин Радев и е прав – търсим инвеститори, които да плащат високи заплати, а не хора, на които да рекламираме България като евтино място за труд“.