Ако има страна, която в момента доминира на пазара на електромобилите, то това със сигурност е Китай. Не е изненадващо, че китайските потребители предпочитат собственото производство, но това предизвиква криза за европейските търговци на луксозни автомобили.

На фона на трансформацията в индустрията, те наливат стотици милиони евро в своите представителства в Китай с надеждата да запазят търговските си мрежи в Поднебесната империя, пише Automotive News.

BMW, например, обяви, че е похарчила "деветцифрени суми в евро" за субсидиране на търговската си мрежа в Китай. Mercedes-Benz и Jaguar Land Rover (JLR) също казват, че са подкрепили финансово китайските си представителства.

"Имаше много големи намаления на превозни средства и презапасяване при търговците на дребно и това доведе до поредица от сривове в мрежите за търговия на дребно в Китай“, коментира финансовият директор на JLR Ричард Молинюкс пред анализатори по време на представянето на финансовите отчети на компанията в началото на ноември. 

До какво ще доведе евентуалното затваряне на представителства в Китай?

Наистина ситуацията е доста тежка, тъй като около 2000 представителства в Китай се очаква да затворят през следващата година.

Това може да звучи просто като намалена конкуренция за дилърите, които остават успешни, но страничните ефекти от масовото затваряне на представителства могат да окажат допълнителен натиск върху сектора. 

Причината е, че дилърите на автомобили почти никога не купуват наличностите си от нови превозни средства с "кеш". Вместо това те разчитат на други форми на финансиране, включително краткосрочно кредитиране с превозни средства като обезпечение и гратисен период, за да могат да продадат автомобилите без да начисляват лихва върху тях. 

Този тип финансиране е нещо като револвираща кредитна линия. Колкото повече представителства се затварят, толкова по-рисково изглежда финансирането на този тип компании от гледна точка на кредиторите. А това означава, че дори и компаниите, които остават на пазара, може да пострадат. 

Намаляващи продажби и маржове

Всичко това се случва на фона на намаляващите продажби, като спадът за много европейски производители на луксозни автомобили в Китай е двуцифрен. В допълнение към това, те отчитат и спад в нормите на печалба. 

Продажбите на BMW през третото тримесечие в Китай се понижават с 30% до 147 839, в сравнение със същия период на 2023 г., докато общият марж на печалбата през последните три месеца спада до 2.6% от 10.9% през предходните три месеца.

BMW обвини за ситуацията по-ниското потребителско доверие в Китай, както и изтеглянето на автомобили с потенциално дефектна спирачна система.

Продажбите на дребно на JLR през третото тримесечие падат със 17% в Китай до 22 785, което отчасти допринася за спада на маржа на печалбата до 5.1% от 8.9% за предходния месец.  

Маржът на Mercedes за третото тримесечие падна до 5.7% от 10.3% през същото тримесечие на предходната година. Почти половината от този спад идва от ефектите от изчерпването на натрупаните запаси от електромобили и подкрепата на дилърите в Китай“, каза финансовият директор Харалд Вилхелм по време на представянето на отчета на компанията в края на октомври. 

Струва си да се отбележи, че дори и при тези намалени обеми продажбите на автомобили в Китай значително изпреварват тези в САЩ. BMW Group е продала общо 83 412 автомобила в Америка през третото тримесечие, което е много под отчетените в Китай 147 839 доставки за същия период.  

Същата е ситуацията и при Mercedes-Benz - групата е доставила 276 025 автомобила в САЩ през първите девет месеца на 2023 г., в сравнение с 512 200 в Китай.  

Съединените щати са по-голям пазар от Китай единствено за Jaguar Land Rover.  

Имат ли шанс европейските марки на китайския пазар? 

С интензивното субсидиране от страна на Китай за местните производители електромобили, пазарът се измества до точката, в която европейските компании вече не могат да изпълнят изискванията на китайския пазар.

Не е в тяхна полза и фактът, че много първокласни европейски електромобили изглеждат неконкурентоспособни в този сегмент, тъй като не предлагат същата комбинация от технологии, пробег и цени като китайските си премиум конкуренти от ранга на Nio ET7 и Xiaomi SU7. 

Фокусираните върху производителността и спортните качества модели, като Porsche Taycan, имат някои предимства пред своите китайски аналози, но това няма значение за повечето хора, тъй като те просто не шофират по този начин.

Ценовите войни и напредъкът в технологиите означават, че китайските луксозни електромобили са силно конкурентни и обикновено по-евтини от европейските, което налага на европейските автопроизводители да правят големи отстъпки.

В същото време, големите западни пазари не приемат китайските луксозни електромобили с особено голям ентусиазъм. Проучване на Statista от юли 2023 г., проведено сред 9 400 европейски участници в девет държави, задава въпроса: „Добро или лошо е мнението ви за автомобилните марки от Китай?“.

Въпреки че процентът на респондентите с добро мнение за китайските автомобили е значителен, те все пак са малцинство във всяка страна, с изключение на Португалия, където отговорите са разпределени 50 на 50. От другата страна на спектъра, само 39% от респондентите във Франция имат положително мнение за китайските коли.

Регулаторният натиск, като повишените митнически тарифи и предложението на САЩ да забрани автомобилния софтуер и хардуер от „държави, които предизвикват безпокойство“, включително Китай, също фаворизира западните автопроизводители на американския и европейския пазар. 

Изводът е, че Китай все още е голям пазар за европейските производители на луксозни автомобили, но кризата в дилърските представителства предполага, че те най-вероятно няма да могат да разчитат на него завинаги.

Със спада там други големи пазари, като САЩ и Европа, стават по-критични за финансовия успех, което може да доведе до връщане към старите парадигми от преди няколко десетилетия.