
В Индия живеят 1.4 милиарда души, но около 1 милиард от тях не разполагат със средства за харчене за допълнителни стоки и услуги по техен избор, сочи нов доклад.
Потребителската класа в страната, която на практика е потенциалният пазар за стартъп компании или собственици на бизнес, е голяма само колкото Мексико - 130-140 милиона души, според доклада на компанията за рисков капитал Blume Ventures.
Други 300 милиона са "нововъзникващи" потребители, но те харчат с неохота и току-що са започнали да „развързват кесиите си“ - на фона на набиращите популярност в страната дигитални разплащания.
Нещо повече, потребителската класа в третата най-голяма азиатска икономика се „замогва“ по-бързо, отколкото се "разширява", според доклада. Това на практика означава, че заможното население на Индия не се увеличава реално, но тези, които вече са богати, стават още по-богати.
Всичко това оформя потребителския пазар по различни начини, като най-вече ускорява тенденцията, при която марките стимулират растежа си чрез наблягането на скъпи, обновени продукти за богатите, вместо да се фокусират върху стоки за масовия пазар.
Това може да се види в увеличаващите се продажби на луксозни жилища в затворени комплекси и първокласни телефони, докато продажбите на техните по-евтини варианти изпитват затруднения.
Достъпните жилища вече съставляват едва 18% от общия пазар в Индия, в сравнение с 40% преди пет години. Марковите стоки също заемат по-голям дял от пазара.
"Икономиката на изживяванията" процъфтява, а скъпи билети за концерти на международни звезди, като Coldplay и Ед Шийрън, се продават като топъл хляб. Компании, които се приспособиха към тези тенденции, процъфтяват, казва пред BBC Саджит Пай, един от авторите на доклада.
"Онези, които са прекалено фокусирани върху масовия пазар или имат продуктов микс, който не включва и първокласния пазар, са изгубили пазарен дял."
Констатациите в доклада подсилват отдавнашните възгледи, че при следпандемичното възстановяване на Индия богатите са станали по-богати, а бедните са изгубили част от покупателната си сила.
Всъщност, това е дългосрочна структурна тенденция, която започва още преди пандемията. Неравенството в Индия се засилва все повече, като 10% от най-богатите индийци притежава 57.7% от националните доходи, в сравнение с 34% през 1990 г.
Делът на долната половина по доходи, в същото време, е паднал от 22.2% на 15%.

Понижението в потреблението в последно време обаче се задълбочи не само заради унищожаването на покупателна сила, но и заради резкия спад на финансовите спестявания и нарастващата задлъжнялост сред масите.
Централната банка на страната също така предприе мерки срещу необезпечените кредити, които подкрепиха търсенето след пандемията от COVID-19.
В краткосрочен план се очаква две неща да подкрепят разходите на потребителите – нарастване на търсенето в селските райони на фона на рекордните реколти и данъчни облекчения за 12 млрд. долара в най-новия бюджет.
Това няма да е "драстично", но би могло да повиши БВП на Индия, който до голяма степен зависи от потреблението, с над половин процент, казва Пай.
Сериозни предизвикателства в по-дългосрочен план
Средната класа на Индия, която е основен двигател на потребителското търсене изпитва затруднения, като заплащането до голяма степен остава без промяна, според данни на Marcellus Investment Managers.
"Доходните на средните 50% от плащащите данъци индийци стагнират в абсолютно изражение през последното десетилетие. Това предполага намаляване на доходите в реално изражение (с отчетена инфлация)," се посочва в доклада, публикуван през януари.
"Тези финансови удари унищожиха спестяванията на средната класа – Централната банка на Индия нееднократно е подчертавала, че нетните финансови спестявания на индийските домакинства се доближават до 50-годишно дъно. Това предполага, че продуктите и услугите, свързани с разходите на домакинствата от средната класа, ще се сблъскат с трудни времена в идните години".
В доклада на Marcellus също така се посочва, че вече се намира по-трудно чиновническа работа, тъй като изкуственият интелект (AI) автоматизира много позиции.
"Броят на супервайзорите в производствени подразделение (като процент от всички заети) е намалял значително," се казва още в доклада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg