
Богатите щатски семейства кандидатстват все по-често за второ гражданство, като по този начин хеджират финансовия си риск, смятат от водеща адвокатска кантора.
От Henley & Partners са на мнение, че състоятелните хора изграждат „паспортна колекция“ и част от тях вече разполагат с второ, трето и дори четвърто гражданство, при положение че им се наложи да избягат от родината си.
Според изнесените данни, щатските богаташи разполагат с повече опции за гражданство от която и да е друга нация по света. „САЩ все още са велика държава и притежават много силен паспорт“, казва Доминик Волек, ръководител на отдела за частни клиенти в Henley & Partners.
„Но ако съм богат, ще искам да се хеджирам против волатилност и несигурност. Идеята за диверсифинация е добре разбирана от богаташите, най-вече от гледна точка на техните инвестиции.
Ето защо, според тях, няма логика да имаш едно гражданство, след като и в този аспект от живота има възможност за диверсификация“, казва Волек.
Напоследък милиардерът и технологичен инвеститор Питър Тийл кандидатства за гражданство от Нова Зеландия, а бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмидт скоро ще има паспорт от Кипър.
Според Henley, най-предпочитаните дестинации за втори паспорт сред богаташите са Португалия, Малта, Гърция и Италия.
Към днешна дата Малта предлага програма „Златна виза“ срещу инвестиция от 300 000 евро в недвижимо имущество, докато сумата за Гърция е между 250 000 евро за провинцията и 500 000 евро за Атина, Солун, Миконос и Санторини.
Португалия и Испания в последните месеци прекратиха програмите си, като част от борбата с жилищната криза.
„Ако получите паспорт от Малта, вие ставате европейски гражданин. Можете да живеете в Германия, децата ви могат да учат във Франция и имате право да работите навсякъде в Европа“, казва още Волек. Според него, в тези несигурни времена, е добра човек да има план Б, В и дори Г.
Данни на Henley сочат, че през 2024 г. общо 128 000 милионера ще заживеят в друга държава, което е повече от досегашното върхово постижение от 120 хиляди за 2024 г. и доста повече от 51 000, отчетени през 2013 г.
САЩ остават една от дестинациите с най-голям брой напускащи, като той се очаква да се повиши от 2 200 за 2023 г. на 3 500 души за настоящата година. Най-много милионери обаче напускат Китай, като броят им в последната година е 13 500.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg