
Фердинанд Порше, роден на 3 септември 1875 г., основава автомобилната компания Porsche през 1931 г. Той е един от най-великите автомобилни конструктори на 20 век.
Кой е Фердинанд Порше?
В ранна възраст Фердинанд Порше има афинитет към технологиите и е особено заинтригуван от електричеството. Той работи като успешен автомобилен инженер от края на 1800 г. до 1931 г., когато основава собствена компания.
През 1934 г. Порше и неговият син Фердинанд Антон Ернст си сътрудничат в разработването на първите дизайни на автомобилите Volkswagen.
Ранна любов към автомобилите
Роден на 3 септември 1875 г. в Маферсдорф, Австро-Унгария (сега в Чешката република), Фердинанд Порше се увлича от електричеството в ранна възраст.
През 1893 г., когато е само на 18 години, получава работа в Bela Egger & Co. - електрическа компания във Виена, която по-късно е преименувана на Brown Boveri.
Приблизително по същото време се записва в Имперския технически университет в Райхенберг (сега наричан Виенски технологичен университет), разказва biography.com.
Само след няколко години в Bella Egger & Co., Порше - чиито ръководители са напълно впечатлени от неговите технологични умения - е повишен на ръководна позиция.
1897 г. е пълна с важни събития за него. Той създава електрически мотор-главина, чиято концепция е разработена от американския изобретател Уелингтън Адамс повече от десетилетие по-рано, и започва работа в новосъздадения отдел за електрически автомобили в Hofwagenfabrik Jacob Lohner & Co.
През 1898 г. Порше създава първия в света електрически автомобил Egger-Lohner C.2 Phaeton (известен също като P1).
През 1900 г. инженерните способности на Порше попадат под светлините на международните прожектори в Париж, когато неговият мотор-главина е използван за задвижване на новоразработеното превозно средство без трансмисия на Lohner-Porsche — Hofwagenfabrik Jacob Lohner & Co.
След като работи в Lohner близо осем години, през 1906 г. той става технически ръководител на компанията Austro-Daimler. През 1923 г. се мести в базираната в Щутгарт Daimler-Motoren-Gesellschaft, където участва в създаването на колата с компресор на на Mercedes.
Изграждане на компания
Порше напуска Daimler през 1931 г., за да създаде своя собствена компания, която кръщава Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH, Konstruktionen und Beratung für Motoren und Fahrzeuge, според документите на Търговския регистър от април 1931 г.
През 1934 г. Порше е въвелечен в проекта на Адолф Хитлер за "народна кола". През същата година, докато работи по него със сина си Фердинанд Антон Ернст Порше - известен също като Фери, той разработва първите проекти за автомобила Volkswagen. От този момент нататък баща и син работят заедно.
По време на Втората световна война Порше и неговият син са избрани от Хитлер да произведат танк. Те представят прототип с усъвършенствана задвижваща система, която изглежда добре на хартия, но не и на бойното поле.
Когато войната приключва през 1945 г., Порше е арестуван от френски войници (заради нацистката му принадлежност) и е принуден да излежи 22-месечна присъда в затвора.
Докато е в него, Фердинанд Антон ръководи създаването на нов състезателен автомобил - Cisitalia, продукт на Porsche. Смята се, че когато излиза на свобода, Порше казва на сина си: „Щях да го построя абсолютно същия, до последния винт“.
Екипът баща-син пише история през 1950 г., когато представя спортния автомобил Porsche.
Смърт и наследство
Порше умира в Щутгарт на 30 януари 1951 г., на 75-годишна възраст. Близо 60 години по-късно, през 2009 г., Музеят на Порше е открит в Цуфенхаузен, предградие на Щутгарт.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg