
Джина Райнхарт - най-богатата жена в Австралия, не иска хората да видят неин портрет. Затова тя поема по най-директния път и настоява Националната галерия на Австралия в Канбера да премахне картинaта, на която е изобразена.
Райнхарт обаче научава по трудния начин, че ако се опитваш да скриеш нещо относително неизвестно, може неволно да привлече повече внимание към него. От галерията са отказали да свалят картината, а портретът на Райнхат обиколи медиите и предизвика дебат относно изкуството и цензурата.
Той е сатирична творба на художника Винсент Наматджира, който е известен със своите карикатури. Негова поредица Australia in Colour е сатиричен поглед към 21 влиятелни хора, които са оставили своя отпечатък върху Австралия, като сред тях попадат Райнхарт, кралица Елизабет II и бившият австралийски премиер Скот Морисън.
С лично състояние, оценявано на 23.6 млрд. долара, Райнхарт е най-богатата жена в Австралия и заема 81-о място в световната класация на милиардерите на Bloomberg.
Нейният баща - Ланг Ханкок, е основател на компанията Hancock Perspecting, която тя управлява, като в миналото е критикуван за расистки изказвания по адрес на коренното население на Австралия.
От Националната галерия на страната заявиха, че "приветстват обществен диалог" относно творбите, които излагат. Те споделиха и изявление на Наматджира, който казва, че набляга на рисуването на богати и влиятелни хора, които са повлияли на Австралия - "независимо дали за лошо или за добро."
"Не е нужно хората да харесват картините ми, но се надявам да отделят време да погледнат и да помислят: 'Защо този абориген е нарисувал тези влиятелни хора? Какво се опитва да каже?'. Някои хора може да не ги харесат, на други може да им се сторят забавни, но се надявам да надникнат под повърхността и да видят и сериозната страна."

Ефект на Страйсънд
Положението, в което изпадна Райнхарт, е добър пример за феномена, известен като "ефект на Страйсънд." Терминът стана популярен след опита на Барбра Страйсънд през 2003 г. да спре използването на снимка на нейния дом в Малибу в проекта California Coastal Records, като заведе дело срещу фотограф.
Делото беше отхвърлено, тя трябваше да заплати 177 000 долара съдебни разходи, а снимката, в крайна сметка, привлече много повече внимание, отколкото ако просто беше останала в архивите на проекта.
Милиардерът Илон Мъск също стана жертва на ефекта Страйсънд, когато наложи забрана на профил в Twitter, който следеше използването на неговите частни самолети и свързаните с това въглеродни емисии. Действията му насочиха вниманието към начина, по който използва частните си самолети.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg