В продължение на повече от век учените безуспешно търсят вкаменелости от черепа на вид буревестник - Genyornis newtoni.
Преди около 50 000 години тези титани, наричани от аборигените гигантски птици, или михирунги, бродили из горите и пасищата на Австралия на мускулестите си крака. Те били по-високи от хората и тежали стотици килограми.
Последният от михирунгите е изчезнал преди около 45 000 години. Единственият череп, намерен през 1913 г., е непълен и силно повреден, което повдига въпроси относно структурата, навиците и произхода на гигантската птица.
Откриването на пълен череп на G. newtoni в наши дни разреши тази дългогодишна мистерия, осигурявайки на учените първата им среща лице в лице с масивната птица.
G. newtoni била висока около 2 метра и тежала до 240 килограма. Принадлежала към семейство Dromornithidae - група нелетящи птици, известни от вкаменелости, намерени в Австралия.
Между 2013 г. и 2019 г. екип от палеонтолози откри вкаменелости на G. newtoni в южното австралийско езеро Калабона, намирайки множество фрагменти от череп и скелет. Те предоставиха първото доказателство за вида на горната част на клюна на птицата, свързвайки я със съвременни водолюбиви пернати, като патици, лебеди и гъски, посочват за списание Historical Biology, цитирани от CNN.
Прилика с гъска
Новооткритият череп заема централно място в дигитална реконструкция, допълнена от други вкаменелости на черепи и данни от съвременни птици, давайки неизвестни досега улики за външния вид на G. newtoni, казва водещият автор на изследването Фийби Макинърни, палеонтолог от Flinders University в Южна Австралия.
„Едва сега - 128 години след откриването му, можем да кажем как, всъщност, е изглеждал. Той има много необичаен клюн, който е много подобен на гъшия“.
В сравнение с черепите на повечето други птици, този на G. newtoni е доста къс, но челюстите му са масивни, поддържани от мощни мускули. Черепът загатва детайли и за диетата на G. newtoni, като формата на човката показва, че птицата е приемала мека храна. Предложението за подводно хранене е неочаквано, предвид огромния й размер, посочва Уитмър.
Нови открития на вкаменелости вероятно ще покажат дали това са неизползвани характеристики, наследени от водните предци, както и дали тези гигантски птици са газели в плитчините в търсене на меки растения и листа.
Реконструкцията помага на учените да поставят дроморнитидите в разреда на водолюбивите птици. Въз основа на костните структури и свързаните с тях мускули, те вероятно са били близки роднини на предците на съвременните подобни на патици птици, обитаващи влажните зони в южната част на Южна Америка.
Големи, нелетящи емута и казуари в момента бродят из Австралия, но хвърлят много малка светлина върху аватомията на отдавна изчезналите михирунги. Все още предстои да бъде открито как, например, структурите на вътрешното ухо, свързани със стабилизирането на главата и придвижването, може да са били повлияни от гигантизма и липсата на полет.
Откритите вкаменелости ще изяснят портрета на тази необичайна гигантска гъска - последната от могъщите буревестници - и на нейното изчезнало местообитание.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕС обмисля постепенна забрана на руски LNG и алуминий
преди 16 минПлашат със съд потребители заради неполучени пратки
преди 47 минСанират с европари 129 сгради в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил
преди 1 часЕС преразглежда проверките на Apple, Google и Meta
преди 1 часКои печели и кой губи в Европа от поскъпващия долар?
14.01.2025Най-голямата италианска банка за първи път купи биткойни на спот пазара
14.01.2025Прочети още
Billboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bgДжокович отново загуби сет, но е в третия кръг на Australian Open
dsport.bgБитка на върха: Нотингам Форест отново спъна Ливърпул
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg