Най-големите звукозаписни компании съдят две стартъп компании в сферата на изкуствения интелект (AI) заради предполагаеми нарушения на авторски права, като това дело може да се окаже ключово.
Звукозаписните компании, сред които Sony Music, Universal Music Group и Warner Records, твърдят, че Suno и Udio са извършили нарушения на авторски права в "почти невъобразим мащаб ".
Те твърдят, че софтуерът на двете компании краде музика, за да "бълва" сходни музикални произведения и настояват за 150 000 долара обезщетение на произведение.
От Suno са отказали да коментират пред BBC, докато от Udio заявяват в блогпост, че "са напълно незаинтересовани от възпроизвеждането на съдържание".
Съдебните дела, обявени в началото на седмицата от Асоциацията на звукозаписната индустрия в Америка, са част от вълна от съдебни дела, заведени от автори, новинарски компании и други организации, които оспорват правото на AI компаниите да използват техни творби.
Suno, която е базирана в Масачузетс, пусна първия си продукт през миналата година и твърди, че над 10 милиона души са използвали инструмента ѝ, за да правят музика.
Компанията, която има партньорство с Microsoft, таксува потребителите с месечна такса за своята услуга, а наскоро обяви, че е набрала 125 млн. долара от инвеститори.
Базираната в Ню Йорк Udio, известна като Uncharted Labs, има подкрепата на известни компании за рисков капитал, като Andreessen Horowitz.
Компанията пусна своето приложение през април и веднага се сдоби със слава, за това, че то е инструментът, използван за създаването на "BBL Drizzy", пародийно музикално произведение, свързано със задочния спор между рапърите Кендрик Ламар и Дрейк.
В миналото AI компании са казвали, че използването от тяхна страна на материали е законно съгласно доктрината за справедлива употреба, която позволява творбите с авторски права да бъдат използвани без лиценз при определени условия, като например за сатира и новини.
В жалбите, които са заведени във федерален съд в Ню Йорк и Масачузетс обаче, звукозаписните компании твърдят, че AI компаниите просто печелят пари от това, че са копирали песните.
Сред посочените песни в съдебните документи са „All I Want for Christmas is You“ на Марая Кери и „My Girl“ на Темптейшънс.
"Мотивът е нагло комерсиален и заплашва да измести автентичната човешка артистичност, която е в основата на защитата на авторските права", посочват от звукозаписните компании.
Те твърдят, че няма нищо свързано с AI, което да служи за извинение на компаниите "да не играят по правилата" и предупреждават, че "кражбата на едро" на звукозаписи заплашва "цялата музикална екосистема".
Съдебните дела са заведени месеци след като близо 200 творци, сред които Били Айлиш и Ники Минаж подписаха писмо, призоваващо за спирането на "хищническото" използване на изкуствен интелект (AI) в музикалната индустрия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 3 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 4 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 5 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg