
Най-големите звукозаписни компании съдят две стартъп компании в сферата на изкуствения интелект (AI) заради предполагаеми нарушения на авторски права, като това дело може да се окаже ключово.
Звукозаписните компании, сред които Sony Music, Universal Music Group и Warner Records, твърдят, че Suno и Udio са извършили нарушения на авторски права в "почти невъобразим мащаб ".
Те твърдят, че софтуерът на двете компании краде музика, за да "бълва" сходни музикални произведения и настояват за 150 000 долара обезщетение на произведение.
От Suno са отказали да коментират пред BBC, докато от Udio заявяват в блогпост, че "са напълно незаинтересовани от възпроизвеждането на съдържание".
Съдебните дела, обявени в началото на седмицата от Асоциацията на звукозаписната индустрия в Америка, са част от вълна от съдебни дела, заведени от автори, новинарски компании и други организации, които оспорват правото на AI компаниите да използват техни творби.

Suno, която е базирана в Масачузетс, пусна първия си продукт през миналата година и твърди, че над 10 милиона души са използвали инструмента ѝ, за да правят музика.
Компанията, която има партньорство с Microsoft, таксува потребителите с месечна такса за своята услуга, а наскоро обяви, че е набрала 125 млн. долара от инвеститори.
Базираната в Ню Йорк Udio, известна като Uncharted Labs, има подкрепата на известни компании за рисков капитал, като Andreessen Horowitz.
Компанията пусна своето приложение през април и веднага се сдоби със слава, за това, че то е инструментът, използван за създаването на "BBL Drizzy", пародийно музикално произведение, свързано със задочния спор между рапърите Кендрик Ламар и Дрейк.
В миналото AI компании са казвали, че използването от тяхна страна на материали е законно съгласно доктрината за справедлива употреба, която позволява творбите с авторски права да бъдат използвани без лиценз при определени условия, като например за сатира и новини.
В жалбите, които са заведени във федерален съд в Ню Йорк и Масачузетс обаче, звукозаписните компании твърдят, че AI компаниите просто печелят пари от това, че са копирали песните.
Сред посочените песни в съдебните документи са „All I Want for Christmas is You“ на Марая Кери и „My Girl“ на Темптейшънс.
"Мотивът е нагло комерсиален и заплашва да измести автентичната човешка артистичност, която е в основата на защитата на авторските права", посочват от звукозаписните компании.
Те твърдят, че няма нищо свързано с AI, което да служи за извинение на компаниите "да не играят по правилата" и предупреждават, че "кражбата на едро" на звукозаписи заплашва "цялата музикална екосистема".
Съдебните дела са заведени месеци след като близо 200 творци, сред които Били Айлиш и Ники Минаж подписаха писмо, призоваващо за спирането на "хищническото" използване на изкуствен интелект (AI) в музикалната индустрия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg