Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск пусна неофициална анкета в социалната мрежа X с въпроса дали неговият публичен автопроизводител трябва да инвестира 5 млрд. долара в най-новия му стартъп xAI.
“Трябва ли Tesla да инвестира $5B в xAI, ако предположим, че оценката бъде направена от няколко надеждни външни инвеститори? (Необходимо е одобрение на борда на директорите и на акционерите, така че тук само проверявам нагласите)”, написа Мъск.
Милиардерът, който в момента ръководи едновременно Tesla, SpaceX, The Boring Company, Neuralink, X Corp., а вече и xAI, сподели анкетата малко след приключването на разговора с анализатори след публикуването на резултатите на Tesla за второто тримесечие.
Tesla обяви печалба за вторите три месеца на годината, която бе по-малка от очакванията на анализаторите в четвърто поредно тримесечие, както и понижаващи се приходи в основния си автомобилен сегмент. Компанията обаче отчита скок в продажбите във връзка с дейността си по съхранение на електроенергия и фокусира вниманието на инвеститорите върху бъдеще, изпълнено с роботаксита и хуманоидни роботи, които в момента се разработват.
Акциите на Tesla поевтиняха с над 7% в следборсовата търговия след излизането на резултатите ѝ за второто тримесечие.
Компаниите на Мъск често си сътрудничат и правят плащания помежду си, но не и от порядъка на милиарди долари. SpaceX например е купувала рекламни кампании, за да промотира сателитната си интернет услуга Starlink в платформата X (бившата Twitter). Boring Company пък строи тунели в завода на Tesla в Тексас.

След обявяването на резултатите за второто тримесечие акционери зададоха на Мъск въпроса дали Tesla може да инвестира в xAI и да интегрира софтуера на xAI, на име Grok, в своите автомобили. Мъск заяви, че подкрепя подобна инвестиция, но че за нея е необходимо одобрението на акционерите.
Сумата от 5 млрд. долара се появи за първи път в анкетата, която Мъск пусна след това.
xAi, която е основана през март миналата година, разработва големи езикови модели и AI софтуер, който има за цел да се конкурира с продуктите на Google, Microsoft, OpenAI, Meta и други.
Първият продукт на хAI, Grok, е далече от полезността, която предлагат чатботове като ChatGPT на OpenAI, Bard на Google, Bing на Microsoft и Claude на Anthropic. Мъск е определял Grok като политически некоректна и остроумна алтернатива на тези продукти.
Преди това xAI има набрани 6 млрд. долара финансиране, като е получила оценка от 24 млрд. долара, според блогпост на компанията от 27 май.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Влад Тенев съкращава 10% от служителите на Robinhood въпреки рекордни резултати
- Цветомир Узунов, Kaufland България: Ритейлът вече е технологичен бизнес, който продава храна
- Как се променя производството на хляб в традиционна българска пекарна (видео)
- Грандиозен проект за 4.5 млн. евро: Наша съседка строи най-високия висящ пешеходен мост в Европа
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Ню Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 4 минКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 6 минАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 1 часЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 1 часДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 2 часаИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg