Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, заедно с кмета на Бургас Димитър Николов, дадоха официален старт на първата олимпиада по изкуствен интелект в света.

Тя е създадена от българи и се превръща в една от най-големите новоучредени олимпиади, свързани с изкуствен интелект и STEM науките.

„След двете олимпиади по информатика и тази по лингвистика, това е поредната международна олимпиада, която България създава“, отбеляза проф. Цоков.

По думите му страната ни дава началото на международна надпревара в сфера, която ще е ключова в развитието на човечеството през следващите десетилетия. Той поздрави организаторите и журито, които стоят в основата, за да стане това реалност, както и домакините от община Бургас.

“Знаково е, че първата олимпиада по изкуствен интелект събира близо 200 участници – младежи от цял свят, които се занимават с това направление. Днес поставяме основата за ежегодни срещи на някои от най-будните умове в тази сфера в различни точки на света и се надявам тази обмяна на знания да допринесе и за развитието на света”.

Проф. Цоков се обърна и към всички участници, като им пожела състезанието да им донесе медали, но и “много хубави преживявания и нови приятелства”.

200 ученици, 40 държави, 44 отбора

Близо 200 ученици от над 40 държави ще бъдат в Бургас от 9 до 15 август, за да покажат своите знания в полето на изкуствения интелект. Това са 44 отбора от различни държави, а България - като страна домакин, ще бъде представена от 2 отбора.

В организацията и съставянето на задачите са включени международни учени от водещи университети, като ключова роля има българският институт за изкуствен интелект и информационни технологии INSAIT, който е част от Софийския университет.

Партньори и спонсори на IOAI са институции, неправителствени организации и компании от цял свят, а генерален спонсор е Google.

В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени ще премерят знанията си в състезанието, което съчетава научни и приложни задачи. Целта му е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област и да постави пред тях и обществото актуалните въпроси, свързани с изкуствения интелект.

В официалното откриване участие взеха още председателят на Комисията по образованието и науката в Народното събрание д-р Силви Кирилов, народни представители, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, Мария Илиева, която е лице на олимпиадата и др.

МОН

Създателите

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи:

Лора Динева има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития, включително подготовка на отбори и домакинство на Международната олимпиада по лингвистика. Тя прилага изкуствения интелект за подобряване на ефективността и иновациите в държавния и финансовия сектор.

Росица Декова е доцент в Университет „Паисий Хилендарски“ в Пловдив. През годините активно участва в организирането на състезания и конференции по лингвистика и компютърна лингвистика. Член е на организационния комитет на две международни олимпиади по лингвистика .

Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Тя е лидер в развитието и високите постижения в бизнеса, иновациите и STEM образованието.

Александър Велинов преподава лингвистика и повече от 20 години води класове във всички големи училища в София. Работи в ИТ сектора, а от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на националния ни отбор по лингвистика.

Ива Гумнишка е бивш състезател и златен медалист от международната олимпиада по лингвистика. Основател е на социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект.