Ако някога сте хвърляли поглед на земното кълбо през приложението за проследяване на полети Flightradar24, вероятно сте забелязали няколко неща: например самолетни „магистрали“ през Атлантика и голяма празнина във въздушния трафик над Тибет.
Е, може би последното не е толкова лесно за откриване, но ако се фокусирате върху Тибет, ще видите, че празнината е налице - и има напълно логична причина за това.
Тибетското плато обхваща площ от приблизително 2.5 млн. кв. км, или малко над четири пъти размера на Тексас, според НАСА и Геоложката служба на САЩ.
Надниквайки във Flightradar24, обикновено можете да видите самолети, летящи по спретнати и подредени пътеки на север и юг от този огромен регион, но не точно през него.
Това е така, защото това е един от най-високите райони на Земята - със средна надморска височина от около 4 500 метра. Всъщност, той включва множество големи планински вериги, включително Хималаите, където се намира най-високия връх на планетата Еверест.
Този изключително висок участък от Земята определено си е спечелил прозвището „покривът на света“.
Вероятно си мислите, че самолетите летят доста над 4 500 метра. И това е вярно — крейсерската височина обикновено е между 9 000 и 13 000 метра. Тогава защо надморската височина на Тибетското плато влияе върху полетите?
Всичко се свежда до нивата на кислород. Ако самолет претърпи декомпресия на крейсерска височина, кислородните маски ще паднат и капитанът ще се спусне бързо до ниво с повече кислород - в идеалния случай под 3 000 метра.
Като се има предвид средната надморска височина на Тибетското плато, спускането толкова ниско обикновено не е опция, което може да създаде проблеми за всеки самолет със затруднения. Затова от съображения за безопасност много авиокомпании избягват да летят в този регион.
Вторична причина е, че планините създават турбуленция. Вероятно сте преживели такава, докато летите над Скалистите планини по време на трансконтинентален полет — сега си представете, че това продължава, и продължава, и продължава, докато прелетите през цялото Тибетско плато. Просто няма да е удобно за всички на борда.
Днес в Тибет има пет големи летища, така че не всички авиокомпании избягват изцяло региона. Но освен ако страната не е вашата крайна дестинация, полетът ви най-вероятно ще заобиколи Тибетското плато.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg