С добрите позиции на върха на много класации с “Най-добрите места за посещение”, Япония е на път да посрещне рекорден брой туристи през 2024 г.
Реалността в Китай обаче е различна – много по-бавно завръщане на международните посетители.
И двете държави отмениха свързаните с COVID-19 гранични ограничения относително късно — Япония през октомври 2022 г., а Китай през януари 2023 г., но траекториите на тяхното следпандемично възстановяване се разминават след това.
Търсенето нараства и към двете страни
Търсенето на посещения в Китай се увеличава, според Националната имиграционна администрация, която обяви 130% увеличение на годишна база в броя на посетителите в периода януари – юли.
Летните посещения също бележат ръст, като входящите резервации са се удвоили в сравнение с миналото лято, казва пред CNBC представител на туристическия уебсайт Trip.com.
Броят на пристигащите обаче все още е доста под нивата отпреди пандемията. През 2019 г. Китай е посрещнала около 49.1 милиона туристи, докато към юли тази година 17.25 милиона чужденци са посетили страната, според китайски държавни медии.
Япония от своя страна също изпитва затруднения, но под тежестта на собствената си популярност.
От март насам страната е посещавана от по над 3 милиона чуждестранни туристи всеки месец, което е доста над нивата от 2019 г.
Освен културното очарование на Япония, настоящият статут на страната е отчасти продукт на инициативите, организирани от японското правителство, казва Джойдийп Чакраборти, главен инвестиционен директор в туристическото приложение Traveloka.
“Правителството отдавна е фокусирано върху това да превърне Япония в топ дестинация чрез мерки насърчаващи туризма, като подобряване на изживяванията на посетителите и опростяването на процеса по пътуване за международните посетители,” казва той.
Тези усилия пък бяха подпомогнати от обезценяването на йената.
“През януари 2024 г. един долар се разменяше срещу 140 йени, докато през юли обменният курс достигна 160, което направи Япония по-достъпна,” казва Чакраборти.
Сега в Япония отново се обръща внимание на “свръхтуризъма”, тъй като тълпите от туристи изпълват известните храмове в Киото и се борят за място по време на пика на цъфтенето на японските вишни.
Пазарът на труда в Япония изпитва затруднения да не изостава от тези темпове. През тази година 85% от туристическите и хотелиерските оператори са ограничили работното си време заради недостиг на служители.
Защо интересът на туристите към Китай намалява
Капацитетът на полетите до Китай все още е под нивата отпреди пандемията от много държави, най-вече от САЩ (-77%), според данни на анализаторската компания Cirium.
Геополитическото напрежение също оказва своето влияние, според политическата мрежа East Asia Forum.
“Затягащата се хватка на китайското правителство върху обществените регулации може да причини неудобство на чуждестранните туристи в Китай,” се казва в статия на нейния уебсайт, озаглавена “Политиките за безвизов режим сами по себе си няма да съживят входящия туризъм в Китай.”
Разширяването на безвизовата политика на Китай стимулира търсенето към страната. Около 58% от посетилите страната през първото полугодие на 2024 г. са дошли от държави с подобни спогодби с Китай.
Доклад на изследователския център Pew обаче показва, че повече от половината от участвалите в проучване 35 държави имат неблагоприятни възгледи за Китай. Според доклада от юли, някои от туристите, които харчат най-много за пътувания в света, като американци, германци, британци и французи, поддържат до голяма степен негативни възгледи за Китай.
Затруднения с придвижването
Проблемите с придвижването в Китай също може да са причини за отлива на туристи.
След пандемията Китай налага повече онлайн системи за плащания и резервации, което причинява главоболия на чуждестранните туристи, които не са запознати с популярния китайски софтуер.
Справянето с тези проблеми е наложително за привличането отново на чуждестранни туристи, пише в East Asian Forum Сонгшан Хуанг, преподавател в австралийския университет Едит Кауън.
“Резервирането на билети за високоскоростен влак или на входни билети за популярни туристически атракции изисква използването на вградена в WeChat програма,” пише той. “Много учреждения приемат ексклузивно плащания с WeChat Pay или AliPay, което поставя чуждестранни туристи в затруднение, ако разчитат само на кеш или кредитни карти.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg