Това са сцени, които малцина биха асоциирали с най-високия връх в Япония: тълпи от хора; подножия, затрупани с боклук; неподходящо облечени туристи, някои носещи сандали.

Но тези гледки са твърде познати на Михо Сакурай - ветеран рейнджър, който патрулира по склоновете на планината Фуджи през последните седем години.

„Определено има твърде много хора в планината в момента, числата са много по-високи от преди,” оплаква се той пред CNN Travel.

Когато връх Фуджи е добавен към списъка с обекти на световното наследство на ЮНЕСКО през 2013 г., организацията призовава планинските служители да управляват тълпите.

Броят на посетителите на популярната пета туристическа станция в планината обаче се е удвоил - от два милиона през 2012 г. до над пет милиона през 2019 г., според властите на префектура Яманаши.

И тъй като сезонът за катерене е открит само преди няколко месеца - през юли, около 65 000 туристи вече са достигнали върха, което представлява ръст от 17% спрямо 2019 г.

Длъжностни лица посочват, че бумът на туризма след пандемията е довел хиляди в планината, която обхваща японските префектури Яманаши и Шизуока.

И тъй като тази година Фуджи отбелязва десетата годишнина от включването й в ЮНЕСКО, те се опасяват, че екологичната ситуация е достигнала „критична точка“.

„Свръхтуризмът – и всички последствия от него, като боклук, нарастващи емисии на CO2 и безразсъдни туристи, е най-големият проблем пред връх Фуджи“, казва Масатаке Изуми, правителствен служител на префектура Яманаши и експерт по прочутия връх.

Според Ясуйоши Окада, президент на ICOMOS Япония, „за да се запази свещеността“ на Фуджи и нейната стойност като обект на световното наследство, „трябва да се обърне внимание на прекомерния туризъм“.

Като Дисниленд

От десетте туристически станции на Фуджи, петата (наречена „Гогоме“) се намира приблизително по средата на 3776-метровата планина. Тя приема 90% от посетителите, повечето от които пристигат с автобуси, таксита и електромобили от Токио по планинския път Fuji Subaru Line.

„Построена преди почти 60 години в ерата на японската моторизация, Fuji Subaru Line даде на посетителите и семействата директен достъп до точка по средата на планината. Това позволи на хората от цялата страна да видят Фуджи“, казва Изуми.

В днешно време, когато туристите се отправят от Токио по тази линия, те чуват кратко изпълнение на народна песен, докато автомобилът им минава покрай набор от сензори на пътя.

Написана от Сазанами Ивая през 1911 г., „Фуджи но Яма“ или „Планината на Фуджи“, прославя популярната туристическа дестинация.

Текстът подчертава величието на Фуджи, наричайки я „най-голямата планина на Япония“, тъй като „подава глава над облаците“, докато е „облечена в кимоно от сняг“.

Тези текстове са в ярък контраст с реалността, като експертите твърдят, че планинарските походи в района отбелязват рядък спад поради тълпите.

Посетителите вече не могат да стигнат с лични автомобили до петата станция, освен ако не са напълно електрически, но това е довело до ръст в автобусите, превозващи големи групи посетители.

Ордите от туристи поставят под все по-голям натиск ограничените на брой тоалетни и четири медицински пункта.

На оживената пета станция, докато автобуси се тълпят към пътеката Йошида – най-популярния от четирите маршрута в планината, служителят на фонда за опазване на планината Томойо Такахаши ги призовава да дарят 1000 йени ($7), за да поддържат мястото чисто.

„Тук е като Дисниленд, тъй като има твърде много хора“, казва тя пред CNN Travel. „Не всеки плаща 1000 йени и това ме натъжава. Трябва да има задължителна много по-висока входна такса, така че да идват само посетители, които наистина ценят наследството на Фуджи.“

Непокорни туристи

Планинарите и катерачите вече отбягват района, според Кийотацу Ямамото, специалист по националните паркове и планината Фуджи в Токийския университет.

„Тълпите по планинските пътеки са основен източник на недоволство сред катерачите, тъй като онези, които искат да видят изгрева, се трупат близо до върха и им отнема четири часа, за да изкачат участък, който преди се минава за два часа ," казва той.

Туристът от Хонконг Вито Фунг Иу Тинг казва, че е резервирал нощувка в планинска хижа поне три месеца преди да посети Фуджи.

„Имах късмета да си намеря място“, казва той пред CNN Travel след завръщането си от върха. „Знаех, че горната част ще бъде претъпкана, тъй като гледах няколко видеоклипа в YouTube преди да дойда, но все пак си заслужаваше.“

Но не всеки планира предварително. Рискът от височинна болест и хипотермия, например, се е увеличил поради тенденция, наречена „катерене куршум“.

При нея туристите започват изкачването си през нощта, продължавайки да вървят до зори, без да отсядат в планинска хижа, където тялото им да се аклиматизира към промяната в надморската височина, според рейнджъра Сакурай.

Ямамото добавя, че някои неопитни туристи дори спят в тоалетните, за да се стоплят, изхвърлят екипировка за катерене по пътеката или лагеруват в забранени зони.

От количество към качество

През годините са предприети рецица мерки за защита на Фуджи.

Например, доброволци от Fujisan Club - организация с нестопанска цел, посветена на опазването на планината, извършват 992 дейности по почистване в подножието й, като 74 215 участници събират 850 тона боклук между 2004 и 2018 г.

Миналата година групата започва да патрулира с електрически велосипеди, оборудвани с камери, които улавят GPS данни и създават карти, описващи видовете и количествата боклук в даден район.

„Това е първият в света опит за регилуране на отпадъците с помощта на електронни велосипеди и изкуствен интелект“, казва Нанай Тацуо, доброволец в Fujisan Club, пред CNN.

За да подобрят изживяването на посетителите, служителите ограничават броя на катерачите до 4000 на ден за популярната пътека Йошида, казва специалистът по национални паркове Ямамото.

На практика обаче придържането към тази цел е предизвикателство. Националните паркове и обектите на световно наследство в Япония нямат входни зони. Блокирането на пътища за туристи изисква законови и подзаконови актове на местното правителство, което означава, че напредъкът на този фронт е бавен.

Ямамото предлага да се създаде система, при която само посетители, резервирали място за паркиране или алпинисти, направили резервации в една от деветте хижи, получават разрешение да изкачат Фуджи.

Междувременно, Изуми казва, че местното правителство иска радикално да промени достъпа до планината. Възможните варианти включват изграждане на железопътна транзитна система на Fuji Subaru Line, предотвратявайки движението на автомобили и автобуси до петата станция.

Изуми смята, че контролът на тълпите ще бъде по-лесен, когато хората си купуват билети за влак, а местните власти определят часовете на заминаване и пристигане.

Той също така предлага да се организират лекции във влаковете, по време на които туристите да научават повече за планината и как да я изкачват правилно.

„Фуджи-сан крещи от болка. Не можем просто да чакаме подобрение, трябва да се справим със свръхтуризма сега“, казва той.