С добрите позиции на върха на много класации с “Най-добрите места за посещение”, Япония е на път да посрещне рекорден брой туристи през 2024 г.
Реалността в Китай обаче е различна – много по-бавно завръщане на международните посетители.
И двете държави отмениха свързаните с COVID-19 гранични ограничения относително късно — Япония през октомври 2022 г., а Китай през януари 2023 г., но траекториите на тяхното следпандемично възстановяване се разминават след това.
Търсенето нараства и към двете страни
Търсенето на посещения в Китай се увеличава, според Националната имиграционна администрация, която обяви 130% увеличение на годишна база в броя на посетителите в периода януари – юли.
Летните посещения също бележат ръст, като входящите резервации са се удвоили в сравнение с миналото лято, казва пред CNBC представител на туристическия уебсайт Trip.com.
Броят на пристигащите обаче все още е доста под нивата отпреди пандемията. През 2019 г. Китай е посрещнала около 49.1 милиона туристи, докато към юли тази година 17.25 милиона чужденци са посетили страната, според китайски държавни медии.
Япония от своя страна също изпитва затруднения, но под тежестта на собствената си популярност.
От март насам страната е посещавана от по над 3 милиона чуждестранни туристи всеки месец, което е доста над нивата от 2019 г.
Освен културното очарование на Япония, настоящият статут на страната е отчасти продукт на инициативите, организирани от японското правителство, казва Джойдийп Чакраборти, главен инвестиционен директор в туристическото приложение Traveloka.
“Правителството отдавна е фокусирано върху това да превърне Япония в топ дестинация чрез мерки насърчаващи туризма, като подобряване на изживяванията на посетителите и опростяването на процеса по пътуване за международните посетители,” казва той.
Тези усилия пък бяха подпомогнати от обезценяването на йената.
“През януари 2024 г. един долар се разменяше срещу 140 йени, докато през юли обменният курс достигна 160, което направи Япония по-достъпна,” казва Чакраборти.
Сега в Япония отново се обръща внимание на “свръхтуризъма”, тъй като тълпите от туристи изпълват известните храмове в Киото и се борят за място по време на пика на цъфтенето на японските вишни.
Пазарът на труда в Япония изпитва затруднения да не изостава от тези темпове. През тази година 85% от туристическите и хотелиерските оператори са ограничили работното си време заради недостиг на служители.
Защо интересът на туристите към Китай намалява
Капацитетът на полетите до Китай все още е под нивата отпреди пандемията от много държави, най-вече от САЩ (-77%), според данни на анализаторската компания Cirium.
Геополитическото напрежение също оказва своето влияние, според политическата мрежа East Asia Forum.
“Затягащата се хватка на китайското правителство върху обществените регулации може да причини неудобство на чуждестранните туристи в Китай,” се казва в статия на нейния уебсайт, озаглавена “Политиките за безвизов режим сами по себе си няма да съживят входящия туризъм в Китай.”
Разширяването на безвизовата политика на Китай стимулира търсенето към страната. Около 58% от посетилите страната през първото полугодие на 2024 г. са дошли от държави с подобни спогодби с Китай.
Доклад на изследователския център Pew обаче показва, че повече от половината от участвалите в проучване 35 държави имат неблагоприятни възгледи за Китай. Според доклада от юли, някои от туристите, които харчат най-много за пътувания в света, като американци, германци, британци и французи, поддържат до голяма степен негативни възгледи за Китай.
Затруднения с придвижването
Проблемите с придвижването в Китай също може да са причини за отлива на туристи.
След пандемията Китай налага повече онлайн системи за плащания и резервации, което причинява главоболия на чуждестранните туристи, които не са запознати с популярния китайски софтуер.
Справянето с тези проблеми е наложително за привличането отново на чуждестранни туристи, пише в East Asian Forum Сонгшан Хуанг, преподавател в австралийския университет Едит Кауън.
“Резервирането на билети за високоскоростен влак или на входни билети за популярни туристически атракции изисква използването на вградена в WeChat програма,” пише той. “Много учреждения приемат ексклузивно плащания с WeChat Pay или AliPay, което поставя чуждестранни туристи в затруднение, ако разчитат само на кеш или кредитни карти.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg