
Въпреки че има много вдъхновяващи дестинации, създадени от човека по света, нищо не е по-креативно от природата.
От дървета, които приличат на чудовища, до цветни понори, извисяващи се скални образувания и водопади от разтопена лава – CNN представя едни от най-необичайните и завладяващи пейзажи в света.
Кингли Вейл, Съсекс, Обединеното кралство
Възлести и изкривявали се в продължение на векове, тисовите дървета на Кингли Вейл изглеждат като фон за готическа приказка. Някои от тях се смятат за най-старите живи същества във Великобритания, датиращи от преди 2000 години.
Голяма част от тисовите горички са били унищожени през 15-и век, като дървесината им е използвана за лъкове, което прави този масив от дървета наистина уникален.
Приказните комини, Кападокия, Турция

Приказните комини на Кападокия в Централна Турция са геоложко чудо. Твърдите базалтови колони са резултат от ерозията на околната, по-мека скала в продължение на хиляди години, създавайки кули, които изглеждат извънземни.
Това, което ги прави наистина специални обаче, са пещерните системи и градовете, изкопани под тях от преследвани ранни християни и използвани винаги, когато нашествениците преминават по близките търговски пътища.
Пътят на великаните, Северна Ирландия
Разположен на дивото атлантическо крайбрежие на Северна Ирландия, Пътят на великаните е истинска легенда. Историята гласи, че е създаден от гиганта Фин Маккул, когато се изправя срещу своя шотландски съперник Бенандонер.
Въпреки че реалността е не толкова фантастична, тя е не по-малко невероятна. Стълбовете са резултат от охлаждането и свиването на лавата в продължение на милиони години.

Подобни образувания могат да бъдат намерени в пещерата на Фингал в Стафа, Шотландия, като всички те са част от един и същ поток от лава.
Моераки боулдърс (драконови яйца), Нова Зеландия
Големите, сферични камъни моераки лесно могат да бъдат сбъркани със създадени от човека творения, изхвърлени на плажа Коекохе на брега на Северен Отаго в Нова Зеландия.
Местната маорска легенда твърди, че те са останки от риболовни кошници и плодове, излезли на брега, когато кану на рибари се разбива, довеждайки предците им до Южния остров на Нова Зеландия.
Всъщност, тези два метра високи камъни са създадени от кални образувания, втвърдяващи се в продължение на пет милиона години, когато околните скали са ерозирани.
Голямата синя дупка, Белиз

С 300 метра ширина и около 125 метра дълбочина, Голямата синя дупка в Белиз е най-голямата подводна пещера в света. Част от системата на бариерния риф в района, тя се е образувала, когато нивото на морето се е повишило преди хиляди години, наводнявайки дълбоките пещери.
Открита от известния морски изследовател Жак Кусто, последните пътувания с подводница създадоха нови 3D сонарни карти на района, показващи невиждани досега минерални образувания близо до дъното на дупката.
Каньо Кристалес, Колумбия
В краткия период между влажния и сухия сезон в Колумбия водите на Каньо Кристалес се превръщат в изблик от червено, жълто и зелено. Това се дължи на Macarenia clavigera - растение, обитаващо речното корито.
Водораслото става червено само между септември и ноември - след като бързо течащата вода през влажния сезон намалее, но преди сухият сезон да изпари твърде много от нея.

Плуването е разшерено в определени секции, но във водата те бива да се влиза със слънцезащитни продукти, за да се защити крехката екосистема.
Дед Влей, Намибия
Dead Vlei, или буквално мъртво блато, се намира сред най-високите пясъчни дюни в света, някои от които достигат 400 метра.
Някога изобилен, сега почти безплодният район е дом на огромен масив от мъртви дървета от камилски трън, изсъхнали поради интензивната промяна на климата преди 900 години. Сухото време означава, че те не могат да се разложат, създавайки наистина зловещ пейзаж.
Шоколадови хълмове, Филипини
Подвижните Шоколадови хълмове на Бохол във Филипините лесно могат да бъдат сбъркани с детски пейзаж. Но тези 1268 хълма са до голяма степен природен феномен: конусовидни варовикови върхове, образувани от действието на водата и ерозията в продължение на хиляди години.
Името им произлиза от тревното им покритие, което става кафяво през сухия сезон, като декември до март е най-доброто време за посещение. Легендата разказва, че хълмовете са изсъхнали сълзи на великан с разбито сърце. Въпреки че истината е по-прозаична, гледките са впечатляващи.
Килауеа, Хавай, САЩ
Най-активният вулкан на остров Хавай - Килауеа, е в състояние на почти постоянно изригване, а разтопената му лава се стича по пътищата и разрушава домове и ваканционни курорти.
След тримесечна пауза, той се върна към живот в края на 2024 г., привличайки тълпи от туристи край потоците ярко оранжева лава, достигащи над 90 метра.

Смята се, че е на възраст между 210 000 и 280 000 години, като е „изплувал“ над морското равнище на южния източен бряг на острова преди около 100 000 години.
Лейк Хилиър, Австралия
Само на няколко метра от брега на Мидъл Айлънд в австралийския архипелаг Решерш, буйната розова вода на езерото Хилиър е в ярък контраст с яркото синьо на близкия океан.
Смята се, че цветът му се получава от водорасли, наречени Dunaliella salina, които произвеждат пигмент, придаващ на солената вода неестествен оттенък. Халофилните бактерии в солените утайки, които заобикалят бреговете му, също се считат за причина за феномена.
Дяволската кула, Уайоминг, САЩ
Издигаща се високо от прерията в небето на Уайоминг, Дяволската кула е свещена за няколко индиански племена. Намираща се на около 385 метра над река Бел Форч, тя е образувана от околните ерозирали седиментни скали, разкрили магмени останки, които днес бдят като стражи над района.
От племето лакота вярват, че Дяволската кула се е издигнала, за да защити две момичета от преследваща ги мечка, а следите около нея са оставени от ноктите й.
Любителите на научната фантастика ще разпознаят мястото като фон на срещата на извънземни във филма на Стивън Спилбърг от 1977 г. „Близки срещи от третия вид“.
Далол, Етиопия
Със средни температури от 34 градуса по Целзий, Далол е едно от най-негостоприемните места на Земята. Близо до границата с Еритрея, неговият ефирен марсиански пейзаж се намира в депресията Данакил.
Освен безбожната си жега, Далол е най-известен със своите цветни хидротермални полета, с аквамариненозелени басейни и жълти скали, изглеждащи като сюрреалистична картина на фона на цветните червени скални образувания.
Ярките му цветове се дължат на неорганично окисление на желязото.
Окото на Сахара, Мавритания
Известно още като структурата на Ришат, Окото на Сахара изглежда от земята почти като всяка друга част от тази пресичаща континента пустиня. Но от космоса това 40-километрово широко геоложко чудо е нещо друго.
Смята се, че е ерозирал купол, а не ударен кратер, и прилича на фосилизиран амонит, когато се гледа от орбитата на Земята.
Снежни чудовища, Япония
Високо в северния регион Тохоку на Япония, планината Зао е дом на тази огромна ивица от ледени скулптури.
С настъпването на тежка и сурова зима идват и сибирските ветрове, а снегът пада и замръзва по дърветата в интересни форми, наподобяващи същества, излезли направо от манга комикс.
Лунната долина, Аржентина
Уликата е в името на тази обширна област в Северна Аржентина: лунни пейзажи от раздухани от вятъра скали, където нощните небеса са осветени от милиарди звезди и луната.
Известен още като провинциалния парк Ischigualasto, най-известните му забележителности включват Сфинкса, който прилича на своя древен египетски съименник.
Вермилион Клифс, Аризона, САЩ
Точно на юг от границата на щата Юта, това е едно от най-привлекателните визуално места в Съединените щати.
Въртящите се пясъчни каньони и арки в района са готови за изследване, като има вероятност да срещнете малко посетители. Самите огромни скали, които се простират на 48 километра и варират между 600 и 900 метра височина, могат да се видят в целия им блясък от магистрала 89A.
Геотермално поле Хаукадалур, Исландия
Геотермичните чудеса на Исландия я превръщат в рай за търсачите на странни и прекрасни пейзажи, особено след повишената активност в края на 2024 г.
Най-известен със своите изригващи горещи извори Geysir и Strokkur, този огромен район, на 60 километра източно от Рейкявик, си струва да се изследва, като наблизо има удобен къмпинг.
Пещерите Тролкирка, Норвегия
В буквален превод Пещерите на църквата на троловете, това не са места за поклонение в традиционния смисъл. Вместо това те са чудеса от мрамор и варовик, в които безстрашните посетители могат да влязат след напрегнат поход из района.
Основната атракция тук е 70-метровата главна пещера, която се гордее с водопад. По-малките пещери са дом на искрящи басейни, водата е ярка и чиста на фона на бялата скала, която изглежда се е „нагъвала“ в продължение на милиони години.
Брайс Каньон, Юта, САЩ
Далеч по-малко популярен от близкия национален парк Гранд Каньон, Брайс Каньон е може би също толкова необикновен. Червено, бяло и жълто - на фона на ярко синьото небе, привличат вниманието от километри във всяка посока.
Тези колони, направени от мека скала в долната част и по-твърда в горната, са резултат от хилядолетия атмосферни влияния и ерозия. Те се намират в поредица от огромни естествени амфитеатри, които изглеждат грандиозно на залез слънце.
Мъртво море, Израел/Йордания
Най-ниската точка на Земята - Мъртво море, е повече от девет пъти по-солено от нормалната морска вода. Смята се, че е част от рифова зона, простираща се на север в Турция, както и от лагуна, някога свързана със Средиземно море.
Подмладяващите свойства на водата му са превърнали район в любим на здравните туристи от векове.
Петнисто езеро, Канада
В сърцето на Британска Колумбия, Петнистото езеро изглежда като обикновено сладководно тяло през зимата. Но когато температурите се покачат и водата се изпари, то се превръща в нещо съвсем различно.
Появяват се големи сини, жълти и зелени петна, резултат от отлаганията на магнезиев сулфат, натриев сулфат и калций. В миналото вярвали, че те имат различни лечебни свойства.
Блъд Фолс, Антарктика
Изтичащи от ледника Тейлър в Антарктида, тайната на зловещия цвят на Кървавите водопади се корени в дълбоки времена. През 2017 г. учените откриха, че тя се дължи на окисленото желязо в солената вода, на което са нужни милион и половина години, за да стигне до водопада.
Когато водата влезе в контакт с кислорода, тя се окислява и става червена. Смята се, че източникът й е солено езеро под ледника, изложено на богати на желязо скали.
Геоложки парк Zhangye Danxia Landform, Китай
„Планините на дъгата“ на геоложкия парк Zhangye Danxia Landform са поразителни примери за това какво могат да направят милиони години геоложка дейност с ландшафта.
Съставен от слоеве от пясъчник, кал и многоцветни седиментни скали, положени в продължение на милиони години, техният остър наклон се дължи на движението на тектоничните плочи, формирали и Хималаите.
Речната ерозия помогна за образуването на дълбоки проломи и високи върхове, с лилави, зелени, жълти и червени слоеве, създаващи ярка гледка.
Газовият кратер Дарваза, Туркменистан
Известен сред местните като Вратата към ада, газовият кратер Дарваза е природен феномен, създаден от човека преди по-малко от половин век. Докато търсят петрол, съветските инженери откриват джоб с природен газ, който скоро се срутва, поглъщайки оборудването им.
Паникьосани от изпускането на метан, което потенциално може да убие дивата природа в заобикалящата пустиня Каракум, учените палят газовия кратер с надеждата, че скоро ще изгори.
Днес той все още гори ярко - до дълбочина от 30 метра, въпреки че някои наблюдатели казват, че пламъците му намаляват. Това все още е основна привлекателност за туристите, които се отправят към тази малко посещавана страна в Централна Азия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Денят на Земята: 7 интересни факта за планетата, която наричаме дом
преди 1 часСтоличното летище с два нови бизнес салона
преди 1 часКак руски милиардер контролира един от най-емблематичните олимпийски спортове
преди 1 часRiyadh Air представи първата си класа, с която ще конкурира Emirates и Qatar Airways
преди 2 часаИсторията на компанията, продаваща непотърсен багаж
преди 2 часа24 от най-необичайните пейзажи на планетата
преди 3 часаПрочети още
Небостъргач на Тръмп в Москва?
darik.bgВ битка за милиарди и свобода: „Харвард“ съди администрацията на Тръмп
darik.bgПутин - готов за двустранни разговори със Зеленски?
darik.bgИлиан Илиев и Александър Томаш ще разбиват дяволска комбинация в реванша за Купата
dsport.bgБългарите във Висшата лига - кой е последният и колко са играли?
dsport.bgПланираш бебе? Ето какво да промениш в начина си на живот още сега
9meseca.bg