
Палеонтолози, работещи в Централна Индия, са направили рядко откритие - люпилня с 92 гнезда и 256 яйца, принадлежащи на гигантски растителноядни титанозаври.
Проучване на гнездата и техните яйца с размерите на топка за боулинг разкрива интимни подробности от живота на колосалните зауроподи с дълги вратове, разхождали се из днешна Централна Индия преди повече от 66 милиона години.
Яйцата, чиито размери варират между 15 сантиметра и 17 сантиметра в диаметър, вероятно принадлежат на редица видове титанозаври, съобщава CNN.
Броят на яйцата във всяко гнездо варира от едно до 20, казва водещият автор на изследването Гунтупали Прасад, палеонтолог в Катедрата по геология в университета в Делхи. Много от гнездата са намерени близо едно до друго.

Констатациите показват, че титанозаврите, които сред най-големите динозаври, живели някога на Земята, невинаги са били най-внимателните родители.
„Тъй като титанозаврите са били с огромни размери, близко разположените гнезда не биха им позволили да посещават гнездата, за да маневрират и да инкубират яйцата или да хранят новоизлюпените,“ казва Прасад.
Намирането на много голям брой гнезда на динозаври е необичайно, тъй като условията за съхранение трябва да са специфични, за да се превърнат всички деликатни яйца във вкаменелости, според д-р Дарла Зеленицки, доцент по палеобиология на динозаврите в Университета на Калгари в Канада.
Първите яйца на динозаври в региона са открити през 90-те години на миналия век, но последното проучване се фокусира върху място за гнездене в област Дхар в щата Мадхя Прадеш, където разкопките и работата на терен се провеждат през 2017, 2018 и 2020 г.

Яйцата, открити там, са толкова добре запазени, че екипът успява да открие разградени протеинови фрагменти от черупките им.
Поведение при гнездене
Поведението на титанозаврите при гнездене споделя характеристики с това на днешните птици и крокодили, предполага изследването. От близостта на гнездата изследователите заключават, че динозаврите са снасяли яйца заедно в колонии или гнезда, както правят много птици в наши дни.
Но за разлика от птиците и крокодилите, които инкубират яйцата си, титанозаврите вероятно са оставяли бебетата динозаври да се грижат сами за себе си.

Други динозаври обаче се смятат за по-внимателни родители. Динозавър, открит в Монголия през 20-те години на миналия век, лежи близо до гнездо с яйца, за които се смята, че принадлежат на негов съперник.
Палеонтолозите по онова време предполагат, че животното е умряло, докато се е опитвало да ограби гнездото - и наричат съществото овираптор, или "крадец на яйца".
Репутацията на набедения крадец не е възстановена до 90-те години на миналия век, когато друго откритие разкрива, че яйцата, всъщност, са негови собствени и че съществото вероятно ги е мътило в спретнато подредено гнездо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 7 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 7 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 8 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 8 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 9 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 10 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Спартак Варна поведе на Ботев Пловдив
dsport.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg