
В САЩ отчитат рязък скок в кражбите на автомобилни катализатори от 2019 г., като има вероятност решение на Русия да задълбочи този проблем.
По данни на Националното бюро за борба със застрахователната престъпност (NICB), кражбите на автомобилни катализатори са скочили с 1 215% в периода 2019 – 2022 г. Катализаторите съдържат ценни метали, като родий, паладий и платина.
Палaдият, който се извлича от други метали, като никел, и е по-скъп от златото, е основен елемент в катализаторите. По данни на BBC, търсенето на метала в световен мащаб надхвърля предлагането.
От началото на пандемията имаше проблеми по веригата на доставки на всеки от тези метали, но Русия може да ограничи износа си на паладий, според Times. Към март 2022 г. страната е изнасяла около 40% от паладия в световен мащаб, според Moody Analytics.
Има вероятност Русия да ограничи износа на паладий, което може да доведе до скок на цените, заяви през юни миналата година пред CNBC Джонатан Bарат, глaвен изпълнителен директор на австралийската компания CelsiusPro.

Според Националната асоциация на автомобилните дилъри (NADA) на САЩ, автомобилните катализатори се крадат лесно и се проследяват трудно.
"Катализаторите се крадат лесно, но като цяло много трудно могат да бъдат проследни до точно определен автомобил, което позволява продажбата им на черния пазар. Липсата на проследими идентификационни знаци прави кражбите им трудни за ограничаване," се казва в прессъобщение на NADA.
По дани на NICB, хората, които предават катализатори в пунктовете за рециклиране, получават между 50 и 250 долара за брой.
Кражбите на автомобилни катализатори бележат скок по цял свят, в това число и във Великобритания, и в Япония, информира преди време Insider.
Ню Йорк отчита огромен скок в кражбите, които скачат от 2 070 през 2021 до 7 000 през 2022 г., информира New York Times, позовавайки се на данни на полицейската служба в града NYPD.
От NYPD са разработили програма, която позволява на хората да гравират код/номер на автомобилен катализатор, след което да свържат този код с уебсайт, където той може да бъде проследен.
Това позволява тази част да бъде проследена до автомобила и собственика, което прави кражбите не толкова привлекателни.
Лос Анджелис има сходни проблеми и също използва подобна програма.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
ESG - Investing in our future
19 Април 2023Най-ново
Милиардерът Леброн Джеймс отказва да плаща за синя отметка в Twitter
преди 7 часаКак двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
преди 9 часаБанковата система с печалба от 394 млн. лв за два месеца
преди 9 часаИталия блокира ChatGPT
преди 10 часаНаселението на България намалява до 5 млн. души през 2100 г.
преди 10 часаГражданите на ЕС ще плащат 0% данък в дните на зодиакалния си знак
преди 10 часаПрочети още
Как турските сериали работят за Ердоган
clubz.bgМан Сити хвърли здрав бой на Ливърпул и доближи Арсенал на върха (ВИДЕО)
dsport.bgИталианският певец и композитор Ерос Рамацоти стана дядо
9meseca.bgПочина актьорът Христо Живков
clubz.bgАнсамбълът грабна златото в многобоя
dsport.bgСемейството на Емил Боев разпозна тялото му
darik.bg