
Някои държави по света осигуряват по-добри условия за отглеждане на деца, отколкото други.
Исландия, например, е една от най-добрите държави в света за работещите родители, според нов доклад на Bloomberg, сравняващ политиките на отделните нации в тази сфера, които влияят върху качественото и достъпно отглеждане на деца.
Страната харчи най-голям процент от брутния си вътрешен продукт (БВП) за целта – около 1.8%. Сумата е по-голяма от отделяната от която и да е друга богата нация в света, според данни на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Средствата се използват за ранно детско образование, както и за грижи за децата.
Инвестициите правят отглеждането на деца в Исландия много достъпно, като родителите отделят едва 5% от дохода за наследниците си.
За сравнение, в САЩ се отделят 0.3 на сто от БВП за ранно образование и грижи за децата. Това прави отглеждането на деца в най-голямата икономика на света много скъпо. Средно родителите в САЩ заделят по около 19% от доходите за своите деца, според ОИСР.
Грижите за децата в Исландия помагат на майките бързо да се завърнат на работа. Страната е начело по процент работещи майки – 82.2%, следвана от Нова Зеландия, Естония, Канада и Германия.
Следващите държави в класацията на най-добрите държави за работещи родители са Естония, Германия, Канада и Нова Зеландия.
В Естония всяко дете на възраст между 18 месеца и 7 години има осигурено място в детско заведение. Страната може да се похвали с един от най-високите показатели на деца, които умеят да смятат и четат, което се дължи не само на инвестиции, но и на високообразовани учители.

Грижите за малките деца в Германия обхващат медицински грижи и осигуряване на занимания след училище. В тях се включват езикови уроци и различни спортни дейности. Проблем сред младите родители в страната е, че част от децата не могат да намерят място в системата.
Добрата новина е, че грижите се заплащат според доходите, но има райони, като Берлин и Хамбург, където са безплатни.
Канада
Канадското правителство е изчислило, че инвестиция в размер на 1 канадски долар в ранното детско отглеждане осигурява 2.80 долара за икономиката в бъдеще.
През 2021 г. местните власти поставят за цел да понижат разходите за отглеждане на деца до 10 канадски долара на ден, заради което в следващите 5 г. ще бъдат инвестирани 30 млрд. канадски долара, равняващи се на 22 млрд. щатски долара.

Нова Зеландия
Образованието и грижите за децата в страната са най-скъпи в държавите от ОИСР. Според Уницеф обаче, Нова Зеландия предоставя на младото поколение най-доброто образование в света.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg