Случващото се на пазарите на облигации и акции напоследък показва, че инвеститорите започват да се притесняват, че Федералният резерв може да вдигне лихвите прекалено много, смята високопоставен фонд мениджър от най-голямата компания за управление на активи в Европа.

Падащите пазарни индикатори за инфлационните очаквания, волатилността на пазарите на акции и засилващата се инверсия при лихвената крива след изказването на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл са пример за опасенията от евентуална грешка по отношение на паричната политика, казва Козимо Мараскюло, ръководител търговия с инструменти с фиксирана доходност в Amundi.

Излизащите силни данни, които предполагат, че инфлацията ще бъде свалена по-трудно, отколкото се очакваше, повишиха пазарните залози за това на какви нива ще приключат лихвите на Фед и други централни банки тази година.

Тази седмица Пауъл заяви, че Фед вероятно ще повиши лихвите с повече от очакваното и че решението на централната банка на САЩ на 22 март зависи от предстоящите икономически данни, което накара пазарите да заложат на по-голяма вероятност от повишение на лихвите с 50 базисни пункта, отколкото с 25.

"Сякаш пазарите усещат, че това усилие от страна на Фед може да е прекалено в сравнение с риска от рецесия по-късно през годината", казва Мараскюло от Amundi, която управлява активи на стойност малко над 2 трлн. долара.

Той смята, че пазарните оценки при облигации изглеждат по-добре в сравнение с преди месец след разпродажбите, които покачиха доходността по щатските и германските държавни ценни книжа с около 40 базисни пункта от началото на февруари.