Saudi Aramco отчете рекордна печалба от 161 милиарда долара за 2022 г. и увеличи дивидентите за акционерите. Най-голямата петролна компания спечели от турбуленциите на енергийните пазари, пише Financial Times.
Саудитската компания обяви, че е продала повече петрол, отколкото през 2021 г., подобрила е маржовете на печалба от рафиниране и се е възползвала от поскъпването на суровината, Това допринесе за ръста нанетната печалба с 47% до най-високото си ниво, откакто компанията започна да публикува резултати след листването си през 2019 г.
Цените на изкопаемите горива скочиха миналата година заради прекъсването на доставките след нахлуването на Русия в Украйна. Aramco не е единственият петролен производител, който се възползва от тази тенденция. Shell отчете печалби за 2022 г. от почти 40 милиарда долара, най-високите в нейната 115-годишна история. ExxonMobil също реализира рекордна печалба от 55.7 милиарда долара.
Saudi Aramco е най-големият производител на суров петрол в света и една от малкото компании с излишен производствен капацитет, който може да бъде използван от правителството на Саудитска Арабия за увеличаване или намаляване на предлагането в съответствие с глобалното търсене. Компанията увеличи производството до 2022 г., преди Саудитска Арабия, в партньорство с други членове на картела ОПЕК, да се противопостави на натиска на САЩ и да намали добивите през ноември, в отговор на перспективите за забавяне на глобалното търсене.
Миналата година компанията произвеждаше 11.5 милиона барела на ден суров петрол, което представлява около 10% от световното предлагане на суров петрол.
Докато много от конкурентите на Saudi Aramco забавиха инвестициите в нови добивни мощности, в опитите си да намалят вредните емисии, саудитският производител е сред малкото, които продължават да инвестират в увеличаване на максималния си производствен капацитет. Целта е той да се увеличи от 12 милиона на 13 милиона барела на ден.
Общите капиталови разходи на компанията през 2022 г. са се увеличили с 18% на годишна база до 37.6 милиарда долара. Saudi Aramco очаква да похарчи между 45 и 55 милиарда долара през 2023 г.
Главният изпълнителен директор на компанията Амин Насър заяви, че рисковете от недостатъчни инвестиции в производството на петрол и газ са реални и вече допринасят за по-високите цени на пазара.
„За да използваме нашите уникални предимства в мащаб и да бъдеч част от глобалното решение, Aramco започна най-голямата програма за капиталови разходи в своята история“, каза той.
На фона на рекордните печалби Aramco увеличи и дивидентите си, които са едни от най-големите в света. За четвъртото тримесечие на миналата година те ще нарснат с 4% до 19.5 милиарда долара, които трябва да бъдат изплатени до края на март.
Тези плащания саежизненоважен източник на приходи за правителството на Саудитска Арабия, което все още притежава пряко 94% от акциите на Saudi Aramco. Държавата листна на борсата малко под 2% от акциите на компанията през декември 2019 г. и прехвърли още 4% на Саудитския суверенен фонд през 2022 година.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg