Петролът започна седмичната търговия с минимален ръст, но повишеното геополитическо напрежение кара инвеститорите да останат предпазливи по отношение на суровините.

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, ескалирайки напрежението в Украйна, а НАТО разкритикува хода на Кремъл.

Фючърсите на петрола от сорта брент бележат ръст от 0.1% до 74.67 долара за барел, докато тези на американския лек суров петрол добавиха 0.2% в сутрешната търговия до ниво от 69.37долара. 

Двата договора се повишиха с между 2% и 4% миналата седмица, но от началото на годината "черното злато" отчита спад от 13%, след като колапсът на няколко американски и европейски банки засили опасенията относно икономическото забавяне тази година.

Фокусът в момента е насочен към най-големия кредитор в Германия Deutsche Bank, след като цената на финансовите инструменти за застраховане на банката срещу потенциална кредитна криза скочи до близо петгодишен връх миналата седмица и доведе до срив на акциите ѝ.

Междувременно, слабото възстановяване на щатския долар също задържа пазарите на суровините под натиск.

Някои от представителите на Федералния резерв на САЩ поддържат тезата, че банката може да повиши лихвените проценти още два пъти тази година, въпреки турбуленциите в банковия сектор.  

Златото, което се приема като "актив убежище" във времена на несигурност на финансовите пазари, достигна ниво от близо 2000 долара за тройунция миналата седмица, което е най-високото от август 2020 г. насам. 

В сутрешната търговия в понеделник то леко отстъпи от достигнатите нива, регистрирайки спад от 0.5% до 1992 долара за тройунция. 

Биткойнът отчита повишение от 1.5% за последните 24 часа.