
Федералният резерв на САЩ остави лихвите без промяна на заседанието си, след като щатската икономика започва да показва признаци на въздействие от хаотичната търговска война на президента Доналд Тръмп.
Централната банка на САЩ остави основната си лихва на ниво от 4.25% - 4.5%, като продължи политиката си на задържане на нивата, която започна през януари.
Длъжностни лица са заявявали, че е най-добре да се изчакат данните, за да се види как икономиката реагира на значителните промени в политиката на Тръмп, но в последното си изявление от Фед посочват, че “рисковете от по-висока безработица и по-висока инфлация са нараснали” — токсична комбинация, известна като стагфлация.
В пресконференцията след заседанието председателят на Фед Джеръм Пауъл заяви, че несигурността е повсеместна - от това накъде се насочва политиката до това как ще се развие икономиката на фона на продължаващия търговски спор на Тръмп със света.
Той също така посочи отново нарастващата заплаха от стагфлация, но заяви, че американският пазар на труда остава успокояващ светъл лъч в икономиката.
Митата на Тръмп вече се отразиха на икономическия растеж, което Пауъл отдава на повишения внос. Щатската икономика се свива в началото на годината - първият й тримесечен спад от 2022 г., след като американците се втурнаха да изпреварят митата на Тръмп, което пък повиши вноса.
По-високият търговски дефицит, който е в резултат на това, че вносът надхвърля износа, намалява БВП на страната.
Въпреки това, щатската икономика все още не отчита рязък спад. През април работодателите са създали 177 000 работни места, като безработицата остава без промяна на ниво от 4.2%, а пазарът на труда получи похвала от Пауъл.
Това силно представяне позволява на Фед да продължи да изчаква, тъй като икономиката изглежда в момента няма нужда от подкрепа посредством понижение на лихвите.
В своето изявление от Фед посочват, че “икономическата активност продължава да се разраства със солидни темпове,” въпреки въздействието на нарастващия внос върху БВП.
Някои икономисти обаче се съмняват, че тази икономическа устойчивост ще продължава безкрайно, като компаниите изпитват затруднения с несигурността в резултат на политиките на Тръмп, според различни проучвания на нагласите.
Тази продължаваща несигурност би могла да засегне плановете им за наемане на служители, да накара потребителите да ограничат разходите и в крайна сметка - да попречи на инвестициите на бизнеса.
Разбира се, не трябва да се забравя и прекият ефект от митата върху повишението на цените, което ще се отрази на потребители, на които се налага да се справят с високата инфлация от години.
Като цяло, щатската икономика в момента не изпраща ясен сигнал на Фед за това как трябва да се процедира с лихвите. Точно по тази причина ръководителите на централната банка не предприеха действия на последното си заседание, но повечето икономисти, в допълнение към Фед, вече смятат, че има реален риск от стагфлация.
По време на пресконференцията Пауъл отказа да отговаря директно на въпроси, свързани с Тръмп или нападките му срещу него в последно време.

Пауъл за стагфлацията
Стагфлацията измъчваше Фед през 70-те и в началото на 80-те години и може да се завърне заради митата на Тръмп.
Паул загатна за тази възможност, но как ще реагират ръководителите на Фед на последиците от митата на Тръмп ще зависи от много фактори, в това число дали евентуален скок на инфлацията е временен.
“Можем да се озовем в предизвикателен сценарий, при които нашият двоен мандат е поставен под натиск“, каза Пауъл, визирайки преследването на максимална заетост и ценова стабилност.
„Ако това се случи, ще преценим колко далеч е икономиката от всяка цел и потенциално различните времеви хоризонти, през които се очаква тези съответни празнини да се затворят.”
Фед може да бъде принуден да прави трудния избор между това с кой проблем да се заеме първо. При последния случай на стаглфлация преди десетилетия институцията, предвождана тогава от Пол Волкър, избира да се бори с инфлацията, дори и ако това означава изпадане на икономиката в продължителна рецесия.
На въпрос коя от двете части на двойния мандат ще има приоритет, Пауъл отговори, че е “прекалено рано да се знае.”
Някои икономисти обаче твърдят, че Фед ще реагира по-бързо на евентуални признаци за отслабване на пазара на труда, точно както го направи през миналата година, когато понижи лихвите с половин пункт, след като безработицата се покачваше в няколко поредни месеца.
Пауъл заяви, че ситуацията с митата се променя постоянно, което означава, че възгледите на Фед за икономиката и перспективите пред нея може също да се променят, особено ако администрацията на Тръмп сключи търговски споразумения.
Пауъл за устойчивостта на пазара на труда и песимизма на американците
Пауъл подчерта, че пазарът на труда остава стабилен, което успокоява централните банкери и им позволява да изчакват още данни за икономиката.
“Условията на пазара на труда, като цяло, са балансирани и съответстват на максималната заетост,” заяви Пауъл, допълвайки, че стабилният пазар на труда не оказва възходящ натиск върху цените.
Въпреки това нагласите на потребителите - по отношение на икономиката, са се влошили в последните месеци на фона на търговската война, отбеляза Пауъл.
Той отчете влошените икономически нагласи, но каза, че това досега не се е проявило в така наречените твърди данни – икономически данни, които отчитат реалната икономическа активност.
Спадът на БВП през първото тримесечие не е бил обусловен от рязък спад на потреблението, въпреки че разходите донякъде се забавят.
Въпреки това Пауъл призна, че постоянният песимизъм представлява риск за икономиката, но заяви, че „времето, обхватът, мащабът и устойчивостта на тези ефекти са много несигурни, така че изобщо не е ясно какъв е подходящият отговор на паричната политика в този момент“.
“Икономиката все още се представя добре, макар да е обгърната в някои доста потиснати нагласи от страна на хората и бизнеса.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Странният свят на подаръците, получавани от евродепутати
преди 57 минКакво представлява стагфлацията?
преди 1 часСлед заплаха от Индия: Sotheby's спира търга на бижута на Буда
преди 2 часаС вкус към промяната: Как устойчивото потребление печели почва у нас
преди 2 часа15.6% от софиянци живеят в Люлин и Младост
преди 2 часаИспания променя правилата за наемите, а хазяите не са доволни
преди 3 часаПрочети още
Пакистан твърди, че Индия отново е атакувала, Делхи мълчи
darik.bgРиана открадна шоуто на Met Gala – очаква трето дете от A$AP Rocky
darik.bgФон дер Лайен: Лошо споразумение за Украйна само ще амбицира Путин да се върне за още
darik.bgОтварят се допълнителни блокове в Сектор Б за Sesame Купа на България
dsport.bgНовиков: Не искам да бойкотирам националния, а да се боря за България (ВИДЕО)
dsport.bgИновация: За първи път в България бе използвана маточна тампонада CELOX - PPX
9meseca.bg