Основателят на Microsoft Бил Гейтс заяви, че възнамерява да раздаде 99% от своето богатство в следващите 20 години.

Той ще ускори благотворителната си дейност посредством своята фондация, като плановете са нейната работа да приключи през 2045 г.

Гейтс написа в блогпост: 

"Хората ще казват много неща за мен, когато умра, но съм решен, че 'той умря богат' няма да е едно от тях".

69-годишният Гейтс заяви, че неговата едноименна фондация вече е дарила 100 млрд. долара на проекти в сферата на здравеопазването и развитието и очаква да похарчи още 200 млрд. долара, в зависимост от пазарите и инфлацията, в следващите две десетилетия. 

В своя блогпост Гейтс цитира есе от 1889 г. на бизнесмагната Андрю Карнеги, в което се казва, че богатите хора имат задължението да върнат богатството си на обществото. Карнеги пише:

„Човекът, който умира толкова богат, умира опозорен.“

Последното обещание на Гейтс представлява ускоряване на благотворителната му дейност. Първоначално той и бившата му съпруга Мелинда планирали фондацията да продължи да работи няколко десетилетия след смъртта им.

На въпрос на BBC относно тази промяна, Гейтс отговаря, че след 20 години ще има други богати хора, които ще могат да се справят по-добре с бъдещи предизвикателства.

"Тук наистина става въпрос за неотложността. Ние можем да похарчим много повече, ако не се опитваме да бъде вечни, а аз зная, че разходите ще бъдат в съответствие с моите ценности."

Дори и след раздаването на 99% от неговото състояние, Гейтс ще бъде милиардер. Основателят на Microsoft е петият най-богат човек в света, според Bloomberg.

В своя блогпост той споделя хронология на своето богатство, според която в момента то възлиза на 108 млрд. долара и голяма стрелка надолу, която сочи близо до нулата през 2045 г.

Гейтс също така казва, че фондацията ще използва средства от своя фонд, за да дари 200 млрд. долара.

Той основава Microsoft през 1975 г. заедно с Пол Алън, а компанията се превръща в доминираща сила в сферата на компютърния софтуер и други технологични индустрии.

Гейтс постепенно се оттегли от компанията през този век, напускайки поста главен изпълнителен директор през 2000 г. и поста председател през 2014 г.

Той е казвал, че е вдъхновен да дари богатството си от инвеститора Уорън Бъфет и други филантропи, но критици на неговата фондация твърдят, че Гейтс използва благотворителните дарения, за да избягва плащането на данъци и че тя има неправомерно влияние върху световната здравна система.

Три основни цели

В своя блогпост Гейтс очертава три основни цели за своята фондация: 

  • елиминирането на предотвратими болести, които убиват майки и деца;
  • елиминиране на заразни болести, като малария и морбили; 
  • слагане на край на бедността за стотици милиони хора.

Гейтс също така разкритикува САЩ, Великобритания и Франция за това, че са намалили бюджетите си за оказване на чуждестранна помощ.

"Не е ясно дали най-богатите държави в света ще продължат да се застъпват за най-бедните хора в света. Нещото, което можем да гарантираме, е, че в цялата си работа Фондация Гейтс ще подкрепя усилията да се помогне на хора и държави да се измъкнат от бедността.“

Той беше по-остър в интервюто си за BBC, попитан за коментарите си, в които обвинява технологичния милиардер Илон Мъск в убийство на деца чрез съкращения на помощта от страна на САЩ, направени от Министерството на ефективността (DOGE).

"Тези съкращения ще убият не просто деца, а милиони деца. Не бихте очаквали най-богатият човек в света да го направи.“