Плащаме ли повече от другите европейци за основни храни в магазина?
Darik.bg избира седем продукта, които се пазаруват най-често от всеки потребители в България и в Европа – литър прясно мляко, кофичка кисело мляко, масло, олио, захар, цяло пиле и 10 яйца, и сравнява цените в Германия, Франция, Гърция и Румъния с тези в България.
Изчисленията показват, че ако вземем по един продукт от тези седем, само румънците ще платят по-малка сметка от нас в магазина. За съседите ни този пазар ще струва 27.50 лева, докато ние трябва да платим 33.57 лева.
Най-солена излиза сметката във Франция – 40.87 лева, и Гърция – 39.87 лева. Почти колкото нас обаче ще платят германците – 35.91 лева.
Информационният сайт за наблюдение на цените на хранителните продукти вече работи
Прясното мляко с рекордна цена у нас
Прясното мляко се продава най-скъпо у нас спрямо цените в Гърция, Франция, Германия и Румъния, показват данните на сайта foodprice.bg. Бутилка от литър струва в нашите магазини по 3.55 лева, докато в Румъния е с 1 лев по-евтино – 2.52 лева.
Французите плащат по 2.68 лв., германците – 2.90 лева, а гърците – по 3.25 лева за литър. И това при положение че за последния месец цената на прясното мляко у нас е без промяна, а в Германия и Гърция се е повишила съответно с 3.28% и 1.25%.
Икономическият растеж в еврозоната достигна 10-месечен връх
Не така стоят нещата с киселото мляко, където за кофичка от 3.6% масленост българите плащат по 1.68 лева, докато в Гърция тя струва 3.08 лева. По-евтино обаче излиза кофичката в Германия и Франция от тази у нас, съответно 1.48 лева и 1.60 лева.
Само в Гърция маслото е по-скъпо, отколкото в нашите магазини. При съседите 250 грама се продават по 8.10 лева, а у нас в магазина върви средно по 7.33 лева.
За сравнение, обаче в Германия и Франция цената е по-ниска с над 2 лева. В Германия 250 г се продават по 4.88 лева, във Франция – 5.14 лева, а в Румъния – 6.29 лева.
Без данъчни облекчения, по-сурови глоби и контрол над длъжниците: Какво предвижда МФ?
Цената на олиото, която стана причина за опашки и дори бой на клиенти у нас, се оказва, че в България далеч не е най-висока. Във Франция например бутилка от 1 литър струва 6.35 лева, докато у нас цената на дребно е средно 4.83 лева.
В Гърция олиото се продава по 5.95 лева, но в Германия например бутилката струва приблизително колкото и у нас – 4.93 лева. По-ниски са цените в Румъния – средно 4.28 лева за литър и Хърватия – 4.33 лева за литър.
По данни на сайта за сравняване на цените foodprice.bg се вижда, че за последния месец цената в Германия е скочила рязко – с близо 20 на сто, докато у нас има слабо понижение с 1.24 на сто.
В Гърция и Румъния обаче цената на захарта е по-ниска от тази у нас. В България килограмът се продава по 2.86 лева, докато в съседките ни е около 2.43-2.50 лева.
Рекордьор е Франция, където килограм захар струва 3.87 лева, а в Германия цената е 3.20 лева. В Румъния плащат по-малко, въпреки че за месец е отчетено поскъпване с над 11%, показват още данните.
Все повече българи бързат да се пенсионират
С 2 лева по-евтино излиза килограм пиле в Румъния спрямо цената у нас. В съседите цяло пиле може да се купи върху 5.83 лева за кг, докато у нас то струва 7.92 лева за кг. Германци и французи обаче плащат двойно повече, там цената се движи между 14-15 лева за кг.
С 10 стотинки по-ниска е цената на яйцата в Румъния и Германия, където бройката върви по 42 стотинки. В магазините у нас яйцата, размер М, се продават по 0.54 лева.
Рекордьор тук е Гърция, където яйцето струва 0.73 лева за брой. И докато в Българи цената продължава да се повишава, то в Румъния за последния месец е паднала с близо 19 процента.
Разликата в заплатите
И въпреки че не плащаме най-много за храни, когато сравним цените с покупателната способност, се оказва, че храната ни излиза доста солено. Средната брутна заплата в България към края на 2022 г. е 1879 лв., или близо 900 евро.
За сравнение, в Германия тя е близо 3700 евро, или над 4 пъти повече. Във Франция средната брутна заплата е 2874 евро. По-близо до нас по доходи са гърците, но и там средната е доста над нашата - 1092 евро. Само Румъния има средна брутна заплата под нашата - 726 евро.
Безработни взимат над 1880 лева на месец
Подобна е и ситуацията с минималната работна заплата, която по данни на Евростат у нас е близо пет пъти по-ниска, отколкото в Германия. От началото на 2023 г. минималната заплата у нас беше повишена от 710 лв. на 780 лв., което прави 398.81 евро.
В Германия минималната заплата е 1987 евро, показват данни на Евростат. Във Франция минималното заплащане е 1709 евро, а в Гърция от 1 април тя се повиши на 780 евро бруто от 713 евро, колкото е в момента.
В Румъния минималната заплата от януари 2023 г. съща беше повишена и вече е 606 евро. Така се оказва, че с нашите доходи можем да си позволим доста по-малко продукти от другите европейци.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Главният редактор на Darik Business Review с награда от БКДМП
преди 10 минПерфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 1 часКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 1 часПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 2 часаТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 3 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg