Първите автомати за приемане на пластмасови бутилки и кенове за напитки вече са факт в 15 магазина на Lidl и Kaufland.

За да бъдат стимулирани да рециклират повече, клиентите получават ековаучер на стойност 5 стотинки за всяка върната опаковка.

Какви бутилки се приемат?

Приемат се пластмасови бутилки до 3 l от PET материал и метални кенове.

Не се приемат

Пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и пластмасови бутилки и метални кенове, които съдържат течности, деформирани са или замърсени.

Стойност на ековаучера

За всяка върната бутилка или кен клиентът получава 5 ст. В зависимост от върнатото количество, автоматът отпечатва ековаучер за съответната обща сума, който може да се използва при пазаруване.

Максималната стойност на един ековаучер е 2 лв. (при върнати 40 бутилки/кенчета). Ако клиентът върне 40 броя бутилки/кенове, машината автоматично издава ековаучер за 2 лв., а той може да продължи да връща. Накрая ще получи нов ековаучер за бройките над 40.

Пазаруване с ековаучер

Ековаучерът може да се използва само при покупка над 10 лв. Той е валиден за срок от 90 дни от датата на издаването му и може да се ползва само в магазина, в който е получен.

Ековаучерът не може да бъде използван за покупки само на тютюн или тютюневи изделия, дори стойността им да надвишава 10 лв. Той може да бъде използван само ако освен тютюневи изделия, клиентът е закупил и други продукти.

В кои градове и магазини има автомат за разделно събиране?

Всички магазини, разполагащи с автомати за приемане на пластмасови бутилки и кенове за напитки, можете да откриете тук и тук.

Събраните PET бутилки ще се рециклират в страната, а полученият материал ще се използва за производството на нови пластмасови изделия от български производители. По този начин се намалява използването на пластмаса, пестят се ресурси и се затваря жизненият цикъл на суровините.

„С този проект искаме да покажем, че търговските вериги могат да имат важен принос и роля в процеса по събиране на еднократните опаковки и създаването на условия за работеща кръгова икономика.

Радваме се, че събраните в Lidl опаковки ще се използват за производството на нови бутилки и така на практика ще се осъществява кръговият модел „от бутилка в бутилка“, заяви Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.

За стратегията Reset Plastic  

Въвеждането на автомати за обратно приемане на еднократни опаковки e част от дългосрочната стратегия на Schwarz групата за пластмасата RЕset Plastic, чийто устойчиви цели се основават на принципа „По-малко пластмаса – затворен цикъл на суровините“.

Цели на Лидл България до 2025 г.:

  • Да намали използваната пластмаса в опаковките на продуктите си собствена марка с 20%.
  • 100% от опаковките на продукти собствена марка да са максимално рециклируеми.
  • Опаковките на продуктите собствена марка да съдържат средно до 25% рециклат.

Част от мерките за изпълнение на целите:

Редизайн на опаковките на продукти собствена марка с цел да се намали теглото им и да се повиши вложения в тях рециклиран материал.

Всички предлагани пазарски торби в магазините на Lidl са за многократна употреба, направени от 80% рециклиран материал от собствено фолио и са рециклируеми.

Lidl е сред първите големи ритейл вериги у нас, които пуснаха климатично неутрални нехранителни продукти. Компанията премахна черната пластмаса от опаковките на продукти собствена марка и още през 2019 г. спря от продажба продуктите от пластмаса за еднократна употреба.

Резултати към 2021 г:

Лидл България отчита максимална рециклируемост при 64% от опаковките на продукти собствена марка. Компанията е намалила употребата на пластмаса в опаковките на продукти собствена марка с 8%.

В пластмасовите опаковки на продукти собствена марка Лидл България вече използва средно 14% рециклат.