Линията на бедност за страната през 2022 г. е 525.92 лв. средномесечно на лице от домакинство.
Под този праг са били 1.571 милиона лица, или 22.9% от населението на страната, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
В сравнение с предходната година, размерът на линията на бедност нараства с 4.3%, а относителният дял на бедното население скача с 0.8 процентни пункта.
Данните за 2022 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.9 до 30.3%, или със 7.4 процентни пункта.
Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност нараства до 44.2%, или с 21.3 процентни пункта.
Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда.
За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (56.9% за 2022 г.), като рискът от бедност при безработните мъже е с 3.3 процентни пункта по-висок, в сравнение с безработните жени.
През 2022 г. делът на бедните сред заетите лица във възрастовата група 18 - 64 години остава непроменен спрямо предходната година - 10.0%, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително три пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време.
Същевременно, рискът от бедност сред работещите жени е с 3.2 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.
Образователното равнище оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите лица. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование - 68.5%.
С нарастване на образователното равнище, относителният дял на бедните сред работещите намалява два пъти за лицата с основно образование и над седем пъти за лицата със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование е най-нисък - 3.2%.
Оценките на бедността, в зависимост от типа на домакинството, показват, че най-висок е относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години (61.3% за 2022 г.) и едно лице в домакинство - жена (56.2% за 2022 г.).
Сред едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 21.9 процентни пункта по-висок, отколкото при мъжете. Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 35.4 процентни пункта по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години.
През 2022 г. най-висок е относителният дял на бедните сред лицата, самоопределили се от ромската етническа група - 63.2%, а най-нисък - сред лицата, самоопределили се от българската етническа група - 17.3%.
Наблюдават се съществени различия в разпределението на бедните от различните етнически групи според икономическата им активност. Сред бедните от българската и турската етническа група преобладават пенсионерите (съответно 54.5 и 36.5%), докато при ромската етническа група най-висок е относителният дял на работещите лица - 34.0%.
По отношение на безработните лица най-висок е относителният дял на бедните безработни сред ромската етническа група - 30.6%, при 21.5% от турската етническа група и 10.7% от българската етническа група.
Образователното равнище оказва силно влияние върху риска от бедност независимо от етническата принадлежност - и при трите основни етнически групи с нарастване на образователното ниво рискът от бедност за работещите лица намалява.
Рискът от бедност за лицата с начално и без образование е 18 пъти по-висок, в сравнение с риска от бедност при лицата с висше образование за българската етническа група и над 80 пъти за турската етническа група.
При лицата, определили се като роми - близо две трети от лицата с начално и без образование са бедни, докато при лицата с висше образование няма нито един беден.
Деца в риск от бедност и материални лишения
През 2022 г. 25.9% от децата на възраст 0 - 17 години в България са изложени на риск от бедност, или с 1.7 процентни пункта повече спрямо 2021 година. Социалните трансфери към домакинствата намаляват риска от бедност сред децата с 15.0 процентни пункта.
Достигнатата образователна степен и професията на родителите са важен фактор за бъдещото развитие на децата. По-високото образователно равнище дава възможност за по-широк достъп до пазара на труда и съответно до по-високо заплащане.
През 2022 г. осем от десет деца (78.4%), чиито родители са с начално или без образование, живеят в бедност. Приблизително 18 пъти по-малко, или 4.3%, са децата, чиито родители са с висше образование и живеят в риск от бедност.
Рискът от бедност при децата в домакинства с родители със средно образование е три пъти по-висок от този при децата с родители с висше образование.
През 2022 г. относителният дял на децата с материални лишения (лишени от поне един от 13 показателя) е 32.8%, а за 2.5% от децата нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини.
Близо една трета от децата (27.4%) не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (вкл. празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.); екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.) - 24.8%, и редовни занимания по плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. - 21.5%.
През 2022 г. 43.5% от децата с материални лишения живеят и в риск от бедност.
Оценка на бедността в регионален аспект
През 2022 г. най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Видин и Монтана - съответно по 373 лв., а най-високата - в област София (столица) (832 лв.), следвана от областите Стара Загора (625 лв.), Варна (601 лв.) и Перник (595 лева).
Най-висок е относителният дял на бедните спрямо линията на бедност за областта в областите Стара Загора - 33.9%, Добрич - 27.0%, Ловеч - 26.8%, и Перник - 25.5%.
Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Шумен - 12.9%, Велико Търново - 15.8%, Силистра - 16.1%, и Търговище - 16.2%.
Линията на бедност за 2022 г. нараства спрямо 2021 г. в повечето области. С най-голямо нарастване са областите Стара Загора (с 21.6%), Ямбол (с 19.4%), Варна (с 18.8%), Хасково (с 15.6%), София (столица) (с 13.5%) и Враца (с 10.2%).
Намаление в размера на линията на бедност спрямо предходната година се наблюдава в областите Плевен (с 13.9%), Шумен (с 11.4%), Разград (с 10.1%), Бургас (с 3.6%), Пловдив (с 2.4%) и Благоевград (с 0.6%).
Област Шумен е с най-нисък относителен дял на бедност за мъжете - 9.6%, а с най-високо равнище е област Стара Загора - 29.7%.
В област Силистра жените са с най-ниско равнище на бедност - 10.6%, при 37.8% за област Стара Загора, 29.5% за област Добрич, 29.3% за област Сливен и 29.1% за област Перник.
В областите Ямбол, Сливен, София, Кюстендил, Плевен, Търговище, София (столица), Пловдив, Стара Загора, Хасково, Перник, Враца, Монтана и Шумен относителният дял на жените, живеещи в риск от бедност, е по-голям с повече от 5 процентни пункта спрямо относителния дял на мъжете.
В три области - Силистра, Видин и Ловеч, относителният дял на бедните мъже е по-голям от този при жените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Предпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 7 минТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 1 часТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 1 часИма ли място предприемачеството в училище?
преди 2 часаБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 2 часаUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg