Новият финансов министър на Турция обеща да се върне към "рационалната" парична политика, след като дългогодишните експерименти на президента Реджеп Тайип Ердоган поставиха икономиката на страната под интензивен натиск и изпратиха лирата до рекордно ниски нива.

„Прозрачността, последователността, предвидимостта и спазването на международните норми ще бъдат нашите основни принципи за постигане на целта за повишаване на социалното благосъстояние.

Турция няма друг избор, освен да се върне към рационална основа“, каза Мехмет Шимшек в неделя на церемонията по приемането на поста заедно с предшественика си Нуреддин Небати. Той беше категоричен, че ще даде приоритет на макроикономическата и финансовата стабилност. 

Шимшек беше вицепремиер и министър на финансите, преди да напусне правителството през 2018 г. Сега той се завръща в кабинета, който беше променен почти изцяло от Ердоган.

Това подкрепи очакванията, че Турция ще се отклони от неортодоксалните политики, които влошиха инфлационния натиск в страната и накараха чуждестранните инвеститори да избягат от пазара.

Шимшек, както и останалите служители на кабинета, назначени да управляват икономиката, са изправени пред значителни предизвикателства.

Инфлацията е над 40%, а валутните резерви са почти изчерпани в резултат на опитите да се подкрепи местната валута и да се финансира огромният дефицит по текущата сметка.

Въпреки опитите да се спре поевтиняването на лирата, валутата се срина с 67% спрямо долара през последните три години.

„Намаляването на инфлацията до едноцифрени стойности в средносрочен план и ускоряването на структурната трансформация, която ще намали дефицита по текущата сметка, са от жизненоважно значение за нашата страна“, каза Шимшек в неделя.

Съгласно политиката на „лиризация“, провеждана от Небати, правителството стартира серия от мерки, които дадоха силен стимул на бизнеса и потребителите да не държат чуждестранна валута.

Един от най-известните инструменти беше стартирането през 2021 г. на спестовни сметки, които защитаваха вложителите срещу обезценяване на лирата и бяха финансирани от правителството.

Икономистите обаче са загрижени, че ако лирата продължи спада си, държавните финанси ще понесат тежък удар.  

Предишното правителство на Ердоган направи опит да ограничи възможностите на компаниите да купуват чуждестранна валута, което някои анализатори оприличиха на капиталов контрол.

Кабинетът се опита да стимулира икономиката преди изборите през май, като увеличи минималната заплата и заплащането в публичния сектор и раздаде безплатно гориво на гражданите за един месец. Тези мерки обаче допълнително засилиха инфлационния натиск.

Тест за мисията на Мехмет Шимшек ще бъде степента, в която Ердоган ще позволи вдигане на лихвените проценти, тъй като той от години се противопоставя на тази мярка.

Турският президент настоя централната банка да намали лихвите от 19% преди две години до 8.5% в момента, въпреки растящата инфлация.

Разликата между лихвения процент на централната банка и инфлацията тласна реалните лихвени проценти дълбоко на отрицателна територия и беше една от причините за силното обезценяване на лирата.

Сега инвеститорите очакват сигнали дали Ердоган ще смени ръководството и на централната банка. Сегашният президент на институцията Шахап Кавджъоглу предприе серия от резки намаления на лихвите по нареждане на президента, откакто пое поста през март 2021 г.

Друг въпрос е дали Ердоган ще пожелае да се придържа към програмата, ако централната банка реши да започне да повишава лихвените проценти - ход, който, според икономистите, вече е наложителен.

Шимшек е работил като старши облигационен стратег на инвестиционната банка Merrill Lynch и има добър имидж сред чуждестранните инвеститори. Той напусна поста си на вицепремиер през 2018 г., когато президентът назначи собствения си зет Берат Албайрак за министър на финансите.

Албайрак беше обвинен, че е използвал валутни резерви на стойност десетки милиарди долари в неуспешен опит да предотврати валутна криза, след като централната банка рязко намали лихвените проценти.

Икономистите се притесняват, че подобна ситуация може да възникне отново, ако Ердоган се противопостави на програмата за икономическо приспособяване.

Въпреки новината за назначаването на Мехмет Шимшек, турската лира поевтиня с още 0.4% - до ново историческо дъно от 21.12 спрямо щатския долар.