
Дълголетието се свързва с много навици, като здравословно хранене и редовно практикуване на спорт, но възможно ли е индивидуалността на човек също да играе роля?
“ Да изживееш своя икигай” – една от най-популярните книги за дълголетието, разглежда практиките в т. нар. “сини зони,” в които живеят най-много дълголетници, в това число и Япония.
В книгата, написана от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес, се говори за това как нещата, които допринасят за дългия и здравословен живот, не са ограничени само до физическите дейности.
Повечето столетници споделят сходни черти на характера, които вероятно спомагат за по-голямата продължителност на техния живот, сочи цитирано в книгата проучване от 2012 г.
То е дело на университета Йешива и анализира индивидуалността на близо 250 столетници въз основа на самооценки и разкази на други хора за тях.
Ето две от чертите на характера, които живеещите най-дълго хора изглежда споделят:
1. Положителна нагласа
Приоритизирането на спокойствието и щастието често е изтъквано заради ползите му за психическото здраве, но то вероятно помага и за по-дългия живот.
Повечето от участвалите в проучването столетници имат положителна нагласа, казва един от съавторите доктор Нил Барзилай. Те обикновено са определяни от другите като оптимисти, спокойни и екстроверти.
Освен това, тези столетници “считат смеха за важна част от своя живот,” установява проучването.
2. Висока степен на емоционална осъзнатост
Емоционалната осъзнатост също е често срещана черта у столетниците. Това означава, че те не сдържат емоциите си и полагат усилия да показват на хората около себе си как се чувстват.

Изразяването на емоциите по здравословен начин може да е полза за отношенията. Влагането във връзките, които цените и разрешаването на евентуалните проблеми, които ви пречат да бъдете по-добър приятел или партньор, се свързва с по-голямо щастие и дълголетие.
“С други думи, хората, които се изправят срещу предизвикателствата с положителна нагласа и са способни да управляват емоциите си, вече са се запътили към дълголетието,” пишат Гарсия и Миралес.

Въпреки че тези две черти на характера изглежда изпъкват най-много сред столетниците, необходими са още проучвания да се определи дали, всъщност, допринасят за дълголетието на хората, казва Барзилай.
“Все още трябва да установим причинно-следствената връзка,” казва той. “Не знам дали можем да променяме дълголетието, ако имаме положителна нагласа или пък постигането на дълголетие причинява положителна нагласа.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg