Ситуацията с инвестициите в България е тревожна, защото у нас те почти отсъстват, докато в същото време се инвестира много сериозно в държавите около нас.
Това коментира изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация BESCO Добромир Иванов в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио.
"В държави, като Сърбия, Северна Македония, Румъния и Гърция, редовно се сключват сделки за по над 1 млрд. евро или за няколкостотин милиона евро, докато тук не е имало такива от много години.
Направихме едно изследване, за да видим какво тези държави правят по-различно от нас. И се оказа, че един от основните фактори е директната държавна помощ, с която те привличат големи чуждестранни инвеститори.
Вярно е, че това противоречи на интуитивната индея, че държавата не трябва да се меси в бизнеса, но всъщност, това са "умни пари", които правителствата използват, за да развиват определени региони, да стимулират създаването на работни места и да повишават жизнения стандарт", обясни Иванов.
Защо инвеститорите избягват България?
По думите му Европейският съюз разрешава подобни инициативи, като за развитите региони, какъвто е София, допустимият размер на държавната подкрепа е до 25% от инвестицията, а за неразвитите - до 50% или 60%.
"Това означава, че за една инвестиция от 1.5 млрд. евро, например, Сърбия осигурява държавна подкрепа в размер на 700-800 млн. евро, докато ние обещаваме освобождаване от осигуровки за две години, едно шосе и малко земя.
Затова България не само, че не попада в челото на класацията на инвестиционните дестинации, но в много случаи дори не се обсъжда като такава. Ниските заплати и ниските данъци вече не са достатъчни, за да бъдат конкурентно предимство", каза още изпълнителният дирекор на BESCO.
Според него, необходими са фундаментални промени в Закона за насърчаване на инвестиците и начина, по който темата се приоритизира в бюджета.
Защото това не е сред националните приоритети, като Шенген, еврозоната и т.н., но е изключително важна тема, защото е свързана пряко с възможностите за растеж на българската икономика.
Какво представлява дружеството с променлив капитал и защо е важно за развитието на българските копмании?
Добромир Иванов припомни, че има и български компании, които се развиват успешно, но някои от тях вече предпочитат да се регистрират в други държави.
"Това са компании, които стават известни по целия свят, но над 60% от тях вече са регистрирани във Великобритания, САЩ, Люксембург, Естония и т.н.
Това са български фирми с български екипи, но регистрациите им са прехвърлени в други държави още на много ранна фаза. И това е въпрос, който е точно толкова важен, колкото и привличането на чуждестранни инвестиции - защо нашите компании си тръгват от тук", каза Иванов.
Една от причините за това, според него, е свързана с изостаналата правна уредба у нас. Защото в България има пари за финансиране на стартъпи, има и достатъчно талантливи хора, с които тези компании да сформират екипите си, но проблемите се появяват след това.
"В момента за една компания не е достатъчно да стимулира служителите си само със заплати или малко по-дълга отпуска. Хората търсят различни възможности, например, ако се задържат определен период от време в компанията или постигнат определени резултати, да получават малка част от печалбата.
И ако компанията в даден момент се развие достатъчно и получи оценка от 1 млрд. евро, този човек ще знае, че ще получи не само заплатата си, но и част от приходите от тази сделка", обясни изпълнителният директор на BESCO.
Настоящият Търговски закон дава възможност за учредяване на дружества с ограничена отговорност (ООД) и акционерни дружества (АД), които са силно ограничени като възможности и не могат да осигурят правното покритие на тези нови взаимоотношения.
Освен това инвеститорите, които влагат пари в развиващи се компании, искат да имат възможността, когато осигуряват финансиране, да имат опцията след 5 или 10 години да изберат дали да получат дял от фирмата или да си възвърнат дадената инвестиция.
Добромир Иванов обаче каза, че в настоящото българско законодателство липсват подобни възможности.
"Новото дружество с променлив капитал, което се въвежда с промените в Търговския закон, разрешава част от тези проблеми, стъпвайки върху опита на други държави от Европейския съюз. В Европа в последните 20 години все повече държави правят подобни дружества.
Една от дългосрочните цели е европейските компании в бъдеще да могат да се конкурират по-успешно с тези от Съединените щати", каза изпълнителният директор на BESCO.
Има ли поводи за оптимизъм?
Той заяви, че дългосрочно е оптимист за България, но краткосрочно в момента има много сериозни теми, по които трябва да постигнем напредък - еврозоната, Шенген и цялостното позициониране в международен план.
"За бизнеса това е много важно, защото членството в ЕС, еврозоната, НАТО е важно за един инвеститор. В последните 12-13 години все повече ресурси са съсредоточени в ръцете на средната класа и на компаниите, които продават на глобалния пазар и не са свързани с държавния бюджет.
Тези компании създават добра репутация на българския бизнес по целия свят. Колкото повече такива компании има, толкова по-добри заплати ще получават българите и толкова по-висок ще е жизненият стандарт", коментира Добромир Иванов.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Колко нови коли се продадоха у нас през октомври?
23.11.2024Лидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които карат дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg