През последните десетилетия данните на спортните анализатори разкриват обнадеждаваща тенденция - все повече млади момичета развиват кариерата си в различни дисциплини. Но изследването разкрива и много пропуснати възможности. Момичетата напускат спорта с тревожни темпове, особено когато навлязат в пубертета, пише CNBC.
Има едно очевидно решение, което изпълнителният директор на спортния гигант Nike Джон Донахоу и много негови колеги смятат, че може да бъде решаващо - повече жени треньори.
В исторически доминирания от мъже свят на спорта, момичетата и жените винаги е трябвало да се борят за правото си да се състезават и да бъдат разглеждани като конкурентни спортисти. Сексизмът, който пречи на момичетата да се състезават в спорта, се оказва проблем и в опитите на жените да се реализират като треньори.
„Мисля, че администраторите на спортните лиги са донякъде обучени да търсят бащи за треньори и мислят, че по-често бащите ще бъдат тези, които ще се представят по-добре в тази роля. Но аз мисля, че понякога може дори да не се опитват да наемат жени“, казва Мери Фрай, професор и директор на лабораторията по психология на спорта и упражненията на Университета на Канзас.
Близо 75% от главните треньори на младежите са мъже, според Project Play на Aspen Institute. Дори когато на жените се предлага възможност да се занимават с тази дейност, те се страхуват, че не са достатъчно добри, за да заемат такава позиция поради сексистките стереотипи, които обществото често насърчава.
Когато на Джен Уелтър, първата жена треньор в НФЛ и двукратна златна медалистка от олимпийския футбол, е предложена възможността да стане треньор за първи път, тя си спомня, че първата ѝ инстинктивна мисъл била, че „момичетата не правят това“.
„Повечето млади хора рядко, ако изобщо имат възможност да бъдат обучавани от жена, а това е пропуск за всички. За да накарате момичетата да се активизират и да ги поканите цял живот да се занимават със спорт, те трябва да го видят, за да повярват – и това започва с повече жени треньори“, смята Ванеса Гарсия-Брито, вицепрезидент на Nike и главен служител по социално и обществено въздействие.
През март Nike стартира програмата Coaching HER в партньорство с Центъра за изследване на момичетата и жените в спорта на Университета на Минесота. Ресурсът за дигитален коучинг е предназначен да помогне на треньори и от двата пола да подобрят разбирането си за пристрастията и дискриминация в спорта.
Жените треньори не са важни само от гледна точка на това да дадат на младите момичета положителен модел за подражание. Те също така предлагат безопасно пространство за обсъждане и обработка на трудностите, които могат да дойдат с променящото се тяло и ум на една млада жена. Дори при момичетата, които са израснали, обичайки спорта, пубертетът променя отношението им към спорта и много често ги кара да се откажат от физическата активност.
Данните, свързани с този критичен период от живота на едно момиче, са ясни. Едно от всеки три момичета участва в спорт на възраст от 6 до 12 години, според Aspen Institute. Но едно от всеки две момичета напуска спортната си дейност по време на пубертета, според производителя на менструални продукти Always.
Данните в световен мащаб показват, че най-високият процент на отпадане от момичета в спорта често се случва на възраст между 11 и 17 години - диапазонът, когато момичетата се чувстват най-притиснати да се приспособят към идентичности, оформени от техните връстници и от възрастните, в това число и треньорите.
Женската спортна фондация, създадена от Били Джийн Кинг, установява, че 40% от тийнейджърките не участват активно в спорт.
„За момчетата това преминаване през пубертета може да бъде нещо като плюс, защото натрупват повече мускулна маса и стават по-високи и по-силни. За момичетата просто не винаги е един и същи случай. Те са в нещо като режим на оцеляване в средното училище“, казва Фрай.
Има както физически, така и психологически измерения на проблема. Тъй като телата на момичетата се променят през пубертета, те стават все по-несигурни и физическата активност започва да се усеща различно. Благотворителната организация Жените в спорта установява, че 65% от момичетата не харесват другите да ги гледат по време на спорт, тъй като това ги кара да се чувстват уязвими и обективизирани. Нещо повече - 7 от 10 момичета избягват да бъдат активни, когато са в месечния си цикъл.
Ролята на треньорите върху преживяванията на момичетата в спорта може да бъде критична в този период, смятат експертите.
Мери Фрай е съосновател на програмата „Силни момичета“ в Университета в Канзас, където на тийнейджърките са назначени студентки като ментори. Половината от програмата се фокусира върху съвместното участие в спорта, докато другата половина се концентрира върху положителното развитие на младите хора. Програмата обикновено привлича момичета, които са по-малко атлетични, и създава безопасна среда, в която те се чувстват насърчени от жени ментори да участват в спортове, в които обикновено не биха се включили.
Жените треньори се оказват фундаментални както за успеха, така и за удоволствието от спорта за Кристина Колинс - бивша младежка спортистка, която по-късно става треньор.
„Имах треньори жени, както и мъже, разбира се, и благодарение на това въздействие осъзнах, че това е вариант за мен когато порасна и да направя това. Почувствах, че определено съм свързана с треньорките си на по-дълбоко ниво, отколкото можех да имам с треньорите мъже", казва Колинс, която сега е учител по физическо възпитание и здраве и професор в магистърската програма по физическо възпитание в Manhattanville College.
Nike е една от малкото големи компании, които се занимават директно с този проблем.
„Опитваме се да обучим 20 000 жени треньори, майки и други бивши спортисти да насърчават младите хора да се включат в спорта. Това не е толкова спорен въпрос, но е въпрос, който ни интересува като ценност“, казва изпълнителният директор на Nike Джон Донахоу.
Компанията има за цел и да постигне 50% дамско участие в базираните на спорта общностни програми, които подкрепя до 2025 г.
Като бивш спортист, Кристина Колинс казва, че има ползи за цял живот, когато младите жени и момичета продължават да се занимават със спорт и се чувстват подкрепени.
„Не използвам спортната подготовка като моя основна форма на фитнес или просто спортните умения като цяло. Но черпя от моя набор от житейски уроци, на които ме научи леката атлетика“, казва тя.
Coaching HER насърчава всички треньори, независимо от пола, да дадат шанс на момичетата да продължат да развиват своя характер и да черпят опит от спорта.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg