
Един от традиционните африкански занаяти, предаван от поколение на поколение, се бори за оцеляване, на фона на регионалните конфликти и нестабилните доходи.
Край един от оазисите в североизточен Нигер, почти погълнат от дюни, се намират солниците на Калала. Някога те са били основна спирка за търговците и техните камилски кервани.
Копаенето на сол, предавано от поколение на поколение, било процъфтяващ бизнес с изключително ценна стока. Тя се купувала и продавала в региона на пустинята Сахара и далеч извън него. В продължение на векове стотици ями са били изкопавани на ръка и след това пълнени с вода за извличане на сол от скалите.
Днес в този изолиран пустинен регион, тормозен от въоръжени банди и контрабандисти, копачите на сол се борят за оцеляване, предава Al Jazeera.
Методите за добив почти не са се променили от хилядолетия, а работата често се извършва при температури от 45 градуса по Целзий.

Солните късове се копаят на ръка, натрошават се на зърна, които след това се изгребват с кратуни от ямите. След това солта се изсипва във форми, направени от финикови палми, оформяйки плочи, готови за продажба.
Това е тежка работа, възнаградена с доход, който варира в зависимост от купувачите, които минават през града.
Керваните предприемат 45-дневно пътуване до Либия през областта Джадо в Нигер в пустинята Сахара. Те все още спират в Билма, където по-голямата част от жителите живеят в традиционни къщи, направени от сол и глина.
Пътуването в пустинята обаче е трудно и опасно, защото трафиканти и други престъпници се възползват от слабо контролираните граници в региона. Това означава, че хората пътуват въоръжени и, когато е възможно, ескортирани от военни конвои, за да се предпазят от нападения.
Местната икономика предлага малко алтернативи и приблизително половината от населението на Билма все още работи в тази индустрия.
Много от местните тийнейджъри започват да се занимават с добив на сол, веднага след като завършат училище, защото нямат други възможности за препитание. Почти всяко семейство има собствена солница.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 6 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 7 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 8 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 8 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 9 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 9 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Спартак Варна – Ботев Пловдив (Състави)
dsport.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg