Турция повиши основния си лихвен процент от 8.5% на 15%, отказвайки се от една от неортодоксалните икономически политики на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Повишението от 6.5 пункта беше много по-ниско от очакванията на икономистите, но все пак представлява голяма промяна в политиката на новия му икономически екип, който има за цел да се справи с необузданата инфлация в страната.
Турският държавен глава досега настояваше лихвените проценти да останат ниски.
Инфлацията е почти 40%, а разходите за живот нарастват драстично.
Ръководителят на централната банка на Турция, 44-годишната Хафизе Гайе Еркан, беше назначена този месец след преизбирането на Ердоган за президент. Нейното решение бележи първото покачване на лихвените проценти от декември 2020 г. насам след бурен период, в който трима гуверньори бяха уволнени за по-малко от две години, тъй като се стремяха да се придържат към ортодоксалната икономическа теория.
Въпреки че увеличението почти удвоява основния процент на Турция до 15%, то е далеч по-малко от прогнозите на много икономисти. Базираната в САЩ инвестиционна банка Morgan Stanley предположи, че лихвите в Турция ще достигнат до 20%, докато според Goldman Sachs нивото може да бъде повишено и до 40%, ако се наложи.
В изявлението си комитетът по паричната политика на банката даде да се разбере, че ходът от четвъртък е началото на постепенен процес, с цел инфлацията да се свали до 5%.
Централните банкери казаха, че са "решили да започнат процеса на затягане на паричната политика, за да установят курс на дезинфлация възможно най-скоро".
Проблемът на президента Ердоган е, че темпът на инфлация в Турция остава упорито висок, а валутните резерви на нейната централна банка са паднали до критично ниски нива, след като тя похарчи милиарди долари, опитвайки се да подкрепи лирата.
Лихвените проценти паднаха от 19% преди две години до 8.5% през последните месеци и промяната в посоката ще има тежки последици за страната, която вече е в икономическа криза.
Икономиката на Турция нарасна драстично в началото на управлението на президента Ердоган. Но през последните години той изостави традиционната икономическа мъдрост, като хвърли вината за инфлацията върху лихвите по заемите и се опита да стимулира икономическия растеж, отказвайки се от лихвените повишения.
През последните пет години турската валута загуби над 80% от стойността си, а чуждестранните инвестиции се сринаха. Сега турците се опитват да изнесат своите валутни спестявания от местните банки.
Новината за вдигането на лихвите не успя да подкрепи турската лира, която поевтиня с над 4% в часовете след решението на централната банка и достигна ново историческо дъно от 24.67 лири за долар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg