
Турция повиши основния си лихвен процент от 8.5% на 15%, отказвайки се от една от неортодоксалните икономически политики на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Повишението от 6.5 пункта беше много по-ниско от очакванията на икономистите, но все пак представлява голяма промяна в политиката на новия му икономически екип, който има за цел да се справи с необузданата инфлация в страната.
Турският държавен глава досега настояваше лихвените проценти да останат ниски.
Инфлацията е почти 40%, а разходите за живот нарастват драстично.
Ръководителят на централната банка на Турция, 44-годишната Хафизе Гайе Еркан, беше назначена този месец след преизбирането на Ердоган за президент. Нейното решение бележи първото покачване на лихвените проценти от декември 2020 г. насам след бурен период, в който трима гуверньори бяха уволнени за по-малко от две години, тъй като се стремяха да се придържат към ортодоксалната икономическа теория.
Въпреки че увеличението почти удвоява основния процент на Турция до 15%, то е далеч по-малко от прогнозите на много икономисти. Базираната в САЩ инвестиционна банка Morgan Stanley предположи, че лихвите в Турция ще достигнат до 20%, докато според Goldman Sachs нивото може да бъде повишено и до 40%, ако се наложи.
В изявлението си комитетът по паричната политика на банката даде да се разбере, че ходът от четвъртък е началото на постепенен процес, с цел инфлацията да се свали до 5%.
Централните банкери казаха, че са "решили да започнат процеса на затягане на паричната политика, за да установят курс на дезинфлация възможно най-скоро".
Проблемът на президента Ердоган е, че темпът на инфлация в Турция остава упорито висок, а валутните резерви на нейната централна банка са паднали до критично ниски нива, след като тя похарчи милиарди долари, опитвайки се да подкрепи лирата.

Лихвените проценти паднаха от 19% преди две години до 8.5% през последните месеци и промяната в посоката ще има тежки последици за страната, която вече е в икономическа криза.
Икономиката на Турция нарасна драстично в началото на управлението на президента Ердоган. Но през последните години той изостави традиционната икономическа мъдрост, като хвърли вината за инфлацията върху лихвите по заемите и се опита да стимулира икономическия растеж, отказвайки се от лихвените повишения.
През последните пет години турската валута загуби над 80% от стойността си, а чуждестранните инвестиции се сринаха. Сега турците се опитват да изнесат своите валутни спестявания от местните банки.
Новината за вдигането на лихвите не успя да подкрепи турската лира, която поевтиня с над 4% в часовете след решението на централната банка и достигна ново историческо дъно от 24.67 лири за долар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
По какъв курс ще обменяме лев за евро след влизането ни в еврозоната?
преди 45 минТайланд въвежда задължителна дигитална карта за пристигащите чуждестранни туристи
преди 2 часаБанка, която държи 13% от Generali, се опитва да погълне Banca Generali
преди 2 часаДо кога ще купуваме винетки на старите цени?
преди 3 часаЗащо пазаруването втора ръка набира скорост по летищата?
преди 3 часаНай-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
преди 4 часаПрочети още
На срещата с Тръмп-младши у нас Nexo обяви, че се връща в САЩ
darik.bgСедмица преди да се закълне като канцлер, Фридрих Мерц представи министрите на ХДС в бъдещия кабинет
darik.bgТръмп „мисли“, че Зеленски е готов да се откаже от Крим в полза на Русия
darik.bgЗапочнаха да монтират фасадата на „Българска армия“ (ВИДЕО)
dsport.bgШампионски епизод 1 от плейофите (АУДИО)
dsport.bgМама отново на работа: Пътят към увереността и баланса
9meseca.bg