Основният проблем на българската туристическа индустрия е липсата на дългосрочна стратегия за това как нейните продукти се представят пред света. Това заяви в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.
По думите ѝ, спекулациите относно чистотата на водата по българското Черноморие е поредният епизод от традиционните атаки срещу България като туристическа дестинация, които се наблюдават в началото на всеки туристически сезон.
"Условията на българското Черноморие са прекрасни - и климатично, и инфраструктурно. Частните инвеститори направиха много сериозни инвестиции в цялата среда, включително озеленяване, допълнителни атракции, осветление и т.н.
Тук има всичко, което туристите биха могли да потърсят, в зависимост от различните вкусове, предпочитания и бюджет", смята Карастоянова.
Според нея, големият въпрос е къде е ролята на държавата, оценявайки българския туристически потенциал. У нас разговорът за туризма, за съжаление, е профанизиран и обикновено се фокусира върху темите за шезлонгите, чадърите, цената на цацата, на паркингите и т.н.
А това няма нищо общо с икономическото, финансовото, политическото и смисловото планиране на една индустрия.
"За позитивното и ефективно управление на туристическата индустрия има два прекрасни примера - Хърватия, където това се случва от много години, и Румъния, която навлиза в този процес с много убедителни стъпки.
В Хърватия още преди 15 години беше направен точен анализ с помощта на водещи международни консултантски компании, чиято цел беше да създадат бранд на дестинацията, базиран на различни неповторими качества. Те превръщат една концепция в работещ бизнес", каза още Полина Карастоянова.
В случая с Хърватия, местната туристическа индустрия е заложила на нещо много просто - чисти пътища, чиста вода и чиста храна, които обаче имат своята цена.
За един малък пазар, какъвто е и българският, е много трудно да се конкурират с продуктите на Турция, Аржентина, Египет на база на ценовите равнища, защото там себестойността на тези услуги е много по-ниска, обясни изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
"Ние трябва да бъдем много взискателни по отношение на това как представяме България пред света, но за съжаление точно в тази посока имаме много тежки дефицити", каза още Карастоянова.
Тя даде пример с Румъния, където брандът на дестинацията играе ключова роля. Преди малко повече от 10 години северната ни съседка е финансирала с европейски средства кампанията Carpathian Gardens - Градината на Карпатите, защото е оценила, че най-голямото им предимство не е на Черноморието или някъде другаде, а именно в уникалната природа на Карпатите.
Според Полина Карастоянова, в България тази възможност е била пропусната, тъй като тук идеята за брандиране на българския туристическия продукт се ограничи в едно лого и една бутафорна кампания, която не е оставила никакъв отпечатък.
"Сега в плана за възстановяване и устойчивост на Румъния са планирани хиляди километри велоалеи и пътеки за пешеходен туризъм, защото те следват логиката на тази стратегия.
За сравнение, в българския план за възстановяване и устойчивост няма и един лев за туризъм, независимо от факта, че тези средства бяха отпуснати от Европейската комисия за най-тежко засегнатите сектори от пандемията. А туризмът беше един от тях", коментира Карастоянова.
Тя припомни, че туризмът, заедно с мултиплициращия ефект, който има към други съпъстващи сектори, генерира около 13-14% от брутния вътрешен продукт и осигурява заетост на 300 000 души.
"Туризмът е една блестяща PR платформа, чрез която България има възможност да достигне до най-голям брой хора, да отправи послание по възможно най-силен и въздействащ начин, да разкаже своята история и култура и да покаже своето съвремие.
В този смисъл, Министерството на туризма и фигурата на министъра на туризма е нещо като втори външен министър. Прекрасен пример в това отношение е министърът на културата и туризма на Турция, където наистина се провежда една забележителна дипломация по целия свят именно чрез този канал", каза още Полина Карастоянова.
Според нея, един от основните пропуски в политическото управление на туристическата индустрия е липсата на дългосрочна стратегия и програма.
Защото, независимо от хоризонта на правителството и дали то ще управлява 9 дни, 9 седмици или 9 месеца, туризмът трябва да се управлява програмно, а не мандатно, защото процесите в него са дългосрочни.
"България е единствената европейска държава, която не разполага със специализирана институция, занимаваща се с маркетинг на нейните туристически дестинации", добави изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Учени се опитват да създават нови острови на Малдивите
08.09.2024Милионерите се местят в пет европейски града
08.09.2024Какво представляват pump-and-dump схемите и как да не станем тяхна жертва?
08.09.2024Сутрешните навици на технологичните босове
08.09.2024Защо Япония промотира четиридневната работна седмица?
08.09.2024Испания се позиционира като луксозна дестинация
08.09.2024Прочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgЯник Синер покори Ню Йорк и грабна US Open!
dsport.bg14 300 бяха 12-ият играч за България
dsport.bgВсичко, което трябва да знаете за енергийните прахове
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg