
Основният проблем на българската туристическа индустрия е липсата на дългосрочна стратегия за това как нейните продукти се представят пред света. Това заяви в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.
По думите ѝ, спекулациите относно чистотата на водата по българското Черноморие е поредният епизод от традиционните атаки срещу България като туристическа дестинация, които се наблюдават в началото на всеки туристически сезон.
"Условията на българското Черноморие са прекрасни - и климатично, и инфраструктурно. Частните инвеститори направиха много сериозни инвестиции в цялата среда, включително озеленяване, допълнителни атракции, осветление и т.н.
Тук има всичко, което туристите биха могли да потърсят, в зависимост от различните вкусове, предпочитания и бюджет", смята Карастоянова.
Според нея, големият въпрос е къде е ролята на държавата, оценявайки българския туристически потенциал. У нас разговорът за туризма, за съжаление, е профанизиран и обикновено се фокусира върху темите за шезлонгите, чадърите, цената на цацата, на паркингите и т.н.
А това няма нищо общо с икономическото, финансовото, политическото и смисловото планиране на една индустрия.
"За позитивното и ефективно управление на туристическата индустрия има два прекрасни примера - Хърватия, където това се случва от много години, и Румъния, която навлиза в този процес с много убедителни стъпки.
В Хърватия още преди 15 години беше направен точен анализ с помощта на водещи международни консултантски компании, чиято цел беше да създадат бранд на дестинацията, базиран на различни неповторими качества. Те превръщат една концепция в работещ бизнес", каза още Полина Карастоянова.

В случая с Хърватия, местната туристическа индустрия е заложила на нещо много просто - чисти пътища, чиста вода и чиста храна, които обаче имат своята цена.
За един малък пазар, какъвто е и българският, е много трудно да се конкурират с продуктите на Турция, Аржентина, Египет на база на ценовите равнища, защото там себестойността на тези услуги е много по-ниска, обясни изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
"Ние трябва да бъдем много взискателни по отношение на това как представяме България пред света, но за съжаление точно в тази посока имаме много тежки дефицити", каза още Карастоянова.
Тя даде пример с Румъния, където брандът на дестинацията играе ключова роля. Преди малко повече от 10 години северната ни съседка е финансирала с европейски средства кампанията Carpathian Gardens - Градината на Карпатите, защото е оценила, че най-голямото им предимство не е на Черноморието или някъде другаде, а именно в уникалната природа на Карпатите.
Според Полина Карастоянова, в България тази възможност е била пропусната, тъй като тук идеята за брандиране на българския туристическия продукт се ограничи в едно лого и една бутафорна кампания, която не е оставила никакъв отпечатък.
"Сега в плана за възстановяване и устойчивост на Румъния са планирани хиляди километри велоалеи и пътеки за пешеходен туризъм, защото те следват логиката на тази стратегия.
За сравнение, в българския план за възстановяване и устойчивост няма и един лев за туризъм, независимо от факта, че тези средства бяха отпуснати от Европейската комисия за най-тежко засегнатите сектори от пандемията. А туризмът беше един от тях", коментира Карастоянова.
Тя припомни, че туризмът, заедно с мултиплициращия ефект, който има към други съпъстващи сектори, генерира около 13-14% от брутния вътрешен продукт и осигурява заетост на 300 000 души.

"Туризмът е една блестяща PR платформа, чрез която България има възможност да достигне до най-голям брой хора, да отправи послание по възможно най-силен и въздействащ начин, да разкаже своята история и култура и да покаже своето съвремие.
В този смисъл, Министерството на туризма и фигурата на министъра на туризма е нещо като втори външен министър. Прекрасен пример в това отношение е министърът на културата и туризма на Турция, където наистина се провежда една забележителна дипломация по целия свят именно чрез този канал", каза още Полина Карастоянова.
Според нея, един от основните пропуски в политическото управление на туристическата индустрия е липсата на дългосрочна стратегия и програма.
Защото, независимо от хоризонта на правителството и дали то ще управлява 9 дни, 9 седмици или 9 месеца, туризмът трябва да се управлява програмно, а не мандатно, защото процесите в него са дългосрочни.
"България е единствената европейска държава, която не разполага със специализирана институция, занимаваща се с маркетинг на нейните туристически дестинации", добави изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Първият у нас спасителен авиоцентър завършиха в Сливен
преди 13 минСелското стопанство в ЕС губи €28 млрд. годишно от климатични рискове
преди 18 минНа бала с градски транспорт: Русенски абитуриенти избраха общински електробус
преди 37 минСтартира изграждането на национален STEM център за над 34 млн. лв. в София
20.05.2025Заради свръхтуризма: Балеарските острови се отказват от инфлуенсърите
20.05.2025Ботовете за търгoвия се развиват: Какво се случва, когато AI манипулира пазара?
20.05.2025Прочети още
„Това не е моята война“: Тръмп отново заплаши, че може да остави ролята на медиатор за Украйна
darik.bgКой ще стане кмет на Букурещ, след като кметът стана президент?
darik.bgНАСА предупреждава за опасни слънчеви изригвания
darik.bgБелингам аут за 3 месеца
dsport.bgФамозен гол, невероятен пропуск, емоционално сбогуване и Ман Сити поглежда към Шампионска лига
dsport.bgСватба по време на бременност: 5 съвета за спокоен и незабравим ден
9meseca.bg