Цените на петрола отчитат понижения днес, но се движат близо до тримесечни върхове и са на път да запишат най-големите си месечни повишения от повече от година вследствие на очакванията, че Саудитска Арабия ще продължи с ограниченията на добива на суровината и през септември, с което ще затегне глобалното предлагане.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.64%, до 84.45 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 0.37% от стойността си - до 80.28 долара за барел.

Септемврийските фючърси на брента изтичат по-късно днес. Октомврийският контракт поевтинява с 18 цента, до 84.23 долара за барел.

В петъчната сесия брентът и WTI се търгуваха на най-високите си нива от април, поскъпвайки в пета поредна седмица, след като затягането на предлагането на суровината и очакванията за край на повишенията на лихвите в САЩ подкрепиха цените.

И двата контракта са на път да приключат юли с най-голямото си месечно поскъпване от януари 2022 г.

"Макар да изглежда, че всичките добри новини за инфлацията в САЩ и икономическата устойчивост са отразени в цената към момента, петролът може да продължи да поскъпва," казва Вандана Хари, основател на компанията за анализа на петролния пазар Vanda Insights.

"По-голяма част от изкупуването се осъществява по време на щатската сесия. Активността по време на азиатската сесия остава относително ниска и е слаб индикатор на пазарните нагласи," допълва Хари.

Междувременно, Саудитска Арабия се очаква да удължи ограниченията на добива с 1 млн. барела на ден за още един месец, така че да включват и септември, казват анализатори.

"Цените на петрола нарастват с 18% от средата на юни, ограниченията в предлагането от страна на Саудитска Арабия върнаха дефицитите, а пазарът се отказа от песимизма си по отношение на ръста," се казва в анализа на Goldman Sachs.

"Все още очакваме допълнителното ограничение на производството от 1 млн. барела на ден да продължи и през септември и да бъде намалено наполовина от октомври."

Банката запази своята прогноза за цената на брента за 86 долара за барел през декември и очаква повишение до 93 долара през второто тримесечие на 2024 г.

От Goldman Sachs изчисляват, че търсенето на петрол в световен мащаб е нараснало до рекордните 102.8 млн. барела на ден през юли и ревизираха нагоре прогнозата си за 2023 г. с около 550 000 барела на ден вследствие на очакванията за силен икономически растеж в Индия и САЩ, който компенсира пониженията в очакванията за потреблението в Китай.

"По-голямото търсене води до малко по-голям недостиг от очаквания през второто полугодие на 2023 г. в размер средно на 1.8 млн. барела на ден и скромен дефицит от 0.6 млн. барела на ден през 2024 г.," казват анализаторите на банката.

Според главния изпълнителен директор на Exxon Mobil Дарън Уудс, компанията очаква рекордно търсене на петрол през следващата година и това може да помогне за повишението на цените на енергийните продукти през втората половина на годината.

В САЩ енергийните компании са намалили броя на петролните си платформи през юли в осми пореден месец с една до 529, обявиха в петък от Baker Hughes в своя седмичен доклад.