
Окръг в Китай предлага на двойки "парична награда" от 1 000 юана (137 долара), ако булката е на възраст 25 г. или по-млада, което е поредната мярка за стимулиране на младите хора да сключват брак - на фона на засилващите се опасения относно намаляващата раждаемост.
В известието, публикувано в официалния профил на окръг Чангшан в Wechat през миналата седмица, се казва, че наградата има за цел да насърчи "съответстващите на възрастта брак и раждане на деца" за първите бракове.
Тя също така включва редица субсидии за грижи за деца, раждаемост и образование за двойките, които вече имат деца.
Загрижени от първия спад на населението на Китай от шест десетилетия и от бързо застаряващото население, властите спешно опитват редица мерки, с които целят повишение на раждаемостта, в това число финансови стимули и подобряване на местата за детски грижи.
Законовата възрастова граница за сключване на брак в Китай е 22 г. за мъжете и 20 г. за жените, но броят на двойките, които се женят, пада. Това намалява раждаемостта поради официалните политики, които затрудняват раждането на деца от необвързани жени.

Броят на браковете пада до 6.8 млн. през 2022 г., което е най-ниското ниво от 1986 г., според изнесени през юни правителствени данни. През миналата година в Китай са сключени с 800 000 по-малко бракове, отколкото през 2021 г.
Раждаемостта в Китай, която вече е една от най-ниските в света, се смята, че е паднала до рекордно ниските 1.09 през 2022 г.
Високите разходи за детски грижи и преустановяването на професионалната кариера отказват много жени да имат повече деца или изобщо да раждат. Дискриминацията по пол и традиционните стереотипи за жените, които се грижат за децата си, все още са широко разпространени в страната.
Ниското потребителско доверие и засилващите се опасения относно състоянието на китайската икономика също са ключови фактори, посочвани от младите китайци за това да не искат да сключват брак и да имат деца.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Darik Business Radar: Бизнесът през следващото десетилетие
19 Октомври 2023Най-ново
Защо в Окинава жените живеят най-дълго?
22.09.2023Могат ли мравките да ни помогнат да живеем и работим по-спокойно?
22.09.2023Генераторът на AI изкуство Dall-E 3 ще работи в екип с ChatGPT
22.09.2023Как работодателите следят работещите вкъщи служители?
22.09.2023Защо трябва да вадите лаптопа си при проверката на летището?
22.09.2023Неизбежно ли е поскъпването на горивата?
21.09.2023Прочети още
“Игра на тронове” съди собственика на ChatGPT - OpenAI
darik.bgНамериха изоставено лъвче на пътя в Сърбия (видео)
darik.bgБорбата за живот на един татко продължава
9meseca.bgВасил Гюров след голямата победа в „Стани богат“: Не е важна сумата, а да се даде фокус на Студентския дом
darik.bgФенове на Ботев Пд уцелиха треньора на ЦСКА с предмет по главата
dsport.bgС Бутонките напред: ЦСКА заглади косъм
dsport.bg