
694 фирми в България провеждат дуално обучение на ученици с над 1600 наставници, съобщи заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на дискусията „Демографското бъдеще на регионите“, провела се в Етрополе.
Тя посочи, че именно в дуалното обучение е отговорът на един от поставените по време на дискусията въпроси – за недостига на кадри за бизнеса.
Образованието е в центъра на политиката за разрешаване на демографските проблеми в една община, изтъкна Таня Михайловa. По думите ѝ без качествено образование и без подкрепяща икономика няма да има хора, които да остават да живеят в едно населено място.
Всяко едно младо семейство иска да има условия за децата си - детска градина и училище, обясни зам.-министърът. Тя посочи, че на национално ниво Министерството на образованието и науката прави всичко възможно за поддържане на училища в райони, където това е по-трудно, включително на защитени и средищни училища.
„Осигуряваме средства за транспорт за учениците, инвестираме и в квалификацията на учителите. Правим необходимото, за да осигурим един по-качествен образователен процес. Защото, ако икономиката инвестира в определен отрасъл, смятам, че образованието инвестира в най-сериозния капитал на една нация - това са хората".
Тя подчерта голямото предимство на българското професионално образование, което не е ограничаващо – то дава възможност след завършване да продължиш да се развиваш в университет или да започнеш веднага работа. Конкретно в община Етрополе 53 ученици са се включили в дуално обучение. Таня Михайлова посочи още:
"Училището не е място, което само дава професия. Училището е и място, което възпитава отношение – изгражда навици и устойчиви възприятия кое е добре и кое не би следвало да случва".
Тя поздрави специално Професионалната гимназия „Тодор Пеев“ в Етрополе, чиито ученици миналата година спечелиха награда на фестивала „Арлекин“ с филм за техните специалности в минната индустрия.

По думите ѝ на пръв поглед може да изглежда необичайно една професионална гимназия да се занимава с изкуства, но това показва, че учениците там получават добро образование и развиват различни умения.
В дискусията, организирана от вестник „Стандарт“, участваха още заместник-министрите на икономиката и индустрията и на туризма Николай Павлов и Ирена Георгиева, кметът на Етрополе инж. Владимир Александров, Христо Стоичков, ректорът на УНСС Димитър Димитров, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, главният икономист на КНСБ Любослав Костов, представители на бизнеса и академичната общност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg