Компанията Life at Sea Cruises, която ще стартира през ноември тригодишен околосветски круиз, смята, че хората са толкова ентусиазирани от идеята да плават непрекъснато, че ще продължат пътуването си за неопределено време.

Което пък превръща приключението в „круиза, който никога не свършва“.

Идеята се появява, след като компанията получава запитвания от потенциални клиенти, които са развълнувани от идеята за круиза, но не могат да уточнят началната дата, казва пред CNN Кендра Холмс, главен изпълнителен директор на Miray Cruises, която притежава и управлява Life at Sea.

Пътуващите все пак ще трябва да букнат тригодишното пътуване, но сега могат да стартират от всяка точка от маршрута, което го прави подвижен тригодишен круиз, а не фиксиран.

Не че закъснелите ще получат повторение на това, което са пропуснали - маршрутът ще продължи до нови дестинации, вместо да се връща към предишни. Круизът ще трае неопределено време, казва Холмс, добавяйки: „Той се превърна в пътуване, който никога не свършва“.

Холмс посочва, че големи дестинации, като Великденския остров, Дубай и цяла Индия, не са в първия маршрут по логистични причини и се очаква да се появят в него през четвъртата година.

Вече се предлагат седем потенциални начални спирки през първата година от круиза, който тръгва от Истанбул на 1 ноември.

Круизът, който никога не свършва

Холмс посочва пред CNN, че екипът на Miray Cruises, който притежава Life at Sea, стига до идеята след разговори с потенциални клиенти, които не успяват да уточнят началната дата на отпътуването си.

„След като круизът беше обявен през май, имаше много хора, които искаха да се качат на борда, но ноември се оказа твърде рано, за да успеят да продадат домовете си, да правят планове и да „опаковат“ живота си“, казва тя.

„Направихме списък, обмислихме всичко и си казахме: „Вместо да го рестартираме – защо просто не го разширим?“

Някои регистрирани клиенти пък са засегнати от здравословни проблеми.

„От самото начало посочихме, че ще възстановим цялата сума на всеки с медицински проблеми, но част от клиентите не искаха да си получат парите, а да се отправят на пътуването, така че решихме да им дадем възможност.

Имахме също и пътешественици, които питаха какво ще се случи, ако искат да продължат да пътуват и след края на трите години, така че започнахме да разглеждаме опциите за маршрут, към който да бъдат добавени нови места.“

Тези, които не могат да отпътуват от Истанбул, имат шанс да се присъединят към круиза в Барселона на 6 ноември, на Бахамите седмица по-късно или в Рио де Жанейро на 20 декември, точно навреме за Коледа на борда.

През първата половина на 2024 г. ще има още три спирки в Централна и Северна Америка.

„Достъпен“ начин на живот

Холмс казва, че новата система няма да промени политиката на компанията да продава само 85% от капацитета на кораба.

Плавателният съд MV Lara може да превозва 1400 пътници, но Холмс обещава, че „никога няма да продаваме пълния му капацитет – не искаме да предлагаме такова преживяване. Опитваме се да го поддържаме на 85%.“ В момента заетостта е над 50% за старта през ноември.

Круизът предлага и програма „Гмуркане около света“, след като Холмс – самата инструктор по гмуркане – забелязва, че много от гостите са запалени гмуркачи.

На борда ще има и магазин за аксесоари за гмуркане, работещ в тандем със Scuba Diving International (SDI), предлагащ инструктор на пълен работен ден, който ще се присъедини към екипажа на кораба.

Пътниците ще могат да получат сертификат за гмуркане, докато пътуват, като ще имат възможности за гмуркане по целия свят. Те ще могат да участват и в почистване на океана, както и да подкрепят усилията за размножаване на коралите, докато пътуват.

Въпреки че не са първите, които предлагат постоянни (или полупостоянни) круизи, Life at Sea остава единствената (сравнително) достъпна опция за дългосрочни пътувания, казва Холмс.

„Срещу $3500-$4000 на месец можете да видите света. Можем да предложим това на средностатистическия работещ или на току-що пенсионирал се човек.“

Текущите цени започват от $38 513 на година на човек. В тях е включено всичко – до здравното обслужване на борда. Самостоятелните пътуващи заплащат допълнително 85% за единично настаняване.