С непокътната природа, изпълнена с девствени заливи, полуостров Датча е много по-различен свят от туристическите градове в този популярен ъгъл на Средиземноморието.

Дългият и тесен нос, простиращ се между Егейско и Средиземно море в Югозападна Турция, е предимно необитаем и див, много различен от близките Мармарис и Бодрум.

Строгите закони за строителство са защитили Датча от мащабни туристически проекти, оставяйки едноименния малък пристанищен град, разположен в средата на полуострова, с непокътнати корени в миналото.

Пристанището на Датча е епицентърът на местния живот. Рибни ресторанти с прости дървени маси и столове са разположени край брега, докато малки магазинчета, продаващи местни стоки, и модерни кафенета изпълват задните улички, криволичещи нагоре и надолу по хълмистия пейзаж.

По склоновете между белите къщи с оранжеви покриви, които гледат към пристанището, могат да се видят проблясъците на Егейско море. Безгрижният ритъм на ежедневието не е нарушен от масовия туризъм, посочва CNN Travel.

Отвъд пристанището около полуострова са разпръснати девет малки села. Маршрутите през техните тесни улички водят до една от основните местни забележителности - руините на Книдос, някогашен гръцки град в древния регион Кария.

Разположен на най-западния край на Датча, историческият обект се намира в края на път, виещ се покрай ароматни борови гори, извисяващи се планини и овощни градини, където се берат популярните местни бадеми.

През лятото туристите се тълпят в големите заливи, като Palamutbükü, с неговия дълъг каменист плаж, аквамаринено море и редици малки семейни ресторанти. Местните предпочитат да прекарват дните си в някой от многото недокоснати заливи, повечето известни само на тях.

На 10 минути път с кола на юг от центъра, тесните улички на стария град на Дачта, с неговите исторически каменни къщи, кафенета и магазини, са почти винаги пренаселени. Бившата лятна къща на почитания турски поет Джан Юджел също привлича посетители.

Къде да отседнете?

След разходка по крайбрежната алея на град Датча, известна като Sevgi Yolu (Пътеката на любовта), едно от най-новите места за настаняване на полуострова изскача пред очите ви, граничещо с древните руини на баня, открита по време на строителството му.

Колекция от двуетажни къщи с фасади от местна каменна зидария, просторни стаи и ресторант, предлагащ съвременни егейски ястия, хотел Palaia се представя като модерна и устойчива интерпретация на традиционната архитектура и култура на Датча.

„Влюбен съм в този полуостров от 2000 г. и когато се натъкнах на този имот, знаех, че искам да създам спокойно място в халмония със заобикалящата го среда“, казва собственикът на хотела Исмет Текиналп.

„Едно от най-ценните неща в Датча е качеството на въздуха, събуждам се всеки ден, вдишвайки чист кислород. Мисля, че хората, които идват тук, трябва да видят древните руини на Книдос, да изследват красиви заливи, като Hayıtbükü, да опитат фантастичните местни бадеми и боров мед и да участват в ежегодния фестивал на бадемовия цвят през февруари,“ допълва той.

В средата на стария град на Датча колекция от традиционни каменни къщи, закътани в градина, служи като модерен бутиков хотел. Къщите Ultava разполагат с четири стаи с високи тавани, малки стилни елементи и тераси с изглед към тучния двор.

Малко по-далеч от град Датча, в малкото селце Джумали, посетителите на Gocakapı, търсещи още по-тихо бягство, могат да отседнат в традиционни каменни къщи, предлагащи усещането, че са у дома си насред планинския пейзаж, заобиколен от маслинови горички и бадемови дървета, които се люлеят на бриза.

Местни вкусове

В центъра на Датча магазини, като Pehlivan и Datça Köy Ürünleri, продават местни бадеми във всякаква форма. Рафтовете са заредени с пакетирани ядки, които се продават сурови, печени, бланширани, с черупки или като бадемово масло, брашно, марципан, халва и олио.

Край Meşhur Datça Badem Kurabeyicisi миризмата на прясно изпечени бадемови сладкиши изпълва улицата. В стъклената витрина има всичко - от обикновени бадеми до бисквитки, пълни с шоколад, зелена ябълка и орехи или гарнирани с малини или касис.

Популярният местен специалитет bal badem - крехък бадем с мед, се продава в Kaya Balları, специализирана в местния мед, включително направен от бор и бадемов цвят. Bal badem е райска съставка в местния сладолед, направен от козе мляко. Tekin Usta - малък магазин в стария град на Датча, предлага най-доброто студено лакомство.

Разположен в един от най-старите винопроизводителни региони в света, виното на Датча си заслужава да се опита. Основаната през 2011 г. семейна винарна Isleyici, Datça Vineyard and Winery предлага дегустации на вина, както и меню от италиански ястия, които се съчетават перфектно с техните реколти, като тортелини със сирене със сос от градински чай или пица със задушено агнешко.

В малкото село Яка, на около 30 минути път с кола западно от града, много посетители минават покрай Якаменген, без да хвърлят поглед към него. Въпреки това, в тази реставрирана малка мелница за маслини местните жители са създали уникален ресторант, чийто ястията са съставени главно от ендемични растения, зеленчуци и морски дарове.

Само на няколко крачки и точно срещу UKKSA (Международна академия за култура и изкуство Knidos) и нейната градина със скулптури, Hestia се фокусира върху кнедли от цял свят.

Наблизо неговият сестрински клон - Hestia Mey, също сервира кнедли, както и класически ястия meyhane (турска механа), като пълнени цветове от тиквички и пържен и нарязан на кубчета черен дроб.

Танго и спокойствие

На западния край на полуострова, надолу по незастроен път, който пресича спокойната затънтена гора, екофермата Knidia е една от най-добре пазените тайни на Датча – място, на което наистина да се потопите в спокойствието на природата.

Основана през 2000 г. от Али Сомер, който напуска градския хаос на Истанбул, за да стане фермер, 12-те акра ферма, лозя и овощни градини започват да приемат гости в своите четири дървени колиби и четири каменни къщи през 2007 г.

Ястията се правят почти изцяло от съставки, отглеждани в собствената градина, и се приготвят на открит огън. Близкият плаж Değirmenbükü пък е убежище на спокойствието.

„Мисля, че едно от най-ценните неща тук е спокойствието“, казва Сомер. „Нощното небе е неподправено, тук няма изкуствени звуци или светлини, само звуците на природата и вятъра. Датча е едно от малкото места в Турция, на които можете да срещнете егейски пейзаж, който не е променян от векове.

Законите за защита на природата работят добре тук от години, а неравният пейзаж също възпрепятства напредъка по отношение на строителството. Надявам се, че хората ще продължат да спазват тези закони, че нещата ще останат недокоснати“, казва фермерът.

Айча Бойлу, която ръководи школата по танго Tango Kairos със своя немски партньор по танци Аксел Корф, също е потърсила по-спокоен живот в Датча.

„Много хора, преместили се в Датча, споделят същата история“, казва тя. „Те са работили много усилено и са стигнали до момент в кариерата си, в който трябва да променят нещата, да забавят темпото.“

С дългогодишен национален и международен опит, Бойлу и Корф са домакини на класове и събития, участват и в представления.

„Датча е полуостров, но е по-скоро като остров, ние сме много изолирани и имаме свой собствен начин на живот“, казва Бойлу. „Казват, че ако бързаш, не трябва да си в Датча, защото хората тук са спокойни. Често ще намерите магазини, които са затворени, защото собственикът е на плажа и това е напълно приемливо“.