Един от най-богатите хора в Австралия си навлече критики в световен мащаб, след като заяви, че безработицата би трябвало да се удвои, за да се припомни на арогантните работници къде е мястото им.

"Трябва да видим болка в икономиката," заяви Тим Гърнър, притежател на фитнеси, превърнал се в имотен магнат. Преди това той твърдеше, че младите хора не могат да си позволят жилище, защото харчат прекалено много пари за препечени филийки с авокадо.

Видео с неговото изказване набра популярност в социалните мрежи, като вече има над 23 млн. гледания и му навлече сериозни критики онлайн.

По време на имотно събитие тази седмица 41-годишният Гърнър заяви, че пандемията от COVID-19 е променила нагласите на служителите и работната етика към по-лошо, посочвайки строителите като пример.

Той твърди, че тази промяна се отразява на продуктивността в сектора, което - в комбинация с по-сериозните регулации, подхранва недостига на имоти в Австралия.

По негови думи, настоящото ниво на безработица в страната от 3.7% би трябвало да нарасне с 40-50%, за да се намали "арогантността на трудовия пазар". Това би означавало, че над 200 000 души ще изгубят работата си.

"Налице е една системна промяна, според която служителите считат, че работодателят трябва да се смята за изключителен късметлия, че те работят за него," казва Гърнър. "Трябва да напомним на хората, че те работят за работодателя, а не обратното."

Неговото изказване идва в период, в който много компании имат спорове с персонала по въпроси, като дистанционната работа и заплащането.

Променящите се нагласи към заетостта също са въпрос на ширещите се дискусии в социалните медии, които дават гласност на хаштагове, като quiet quitting (тихото напускане), което означава не буквално напускане на работа, а неангажираност с работния процесL

Lazy-girl jobs (работа за мързеливи момичета) пък визира добре платени, гъвкави позиции, които предлагат по-добър баланс между работата и личния живот.

Изказването на Гърнър, споделено от организатора на събитието Australian Financial Review (AFR), беше разкритикувано в социални медии, като X (бившата Twitter), TikTok и LinkedIn.

То също така беше заклеймено от представители на целия политически спектър в Австралия и от политици от други държави.

В същото време, Андрю Мичелмор, председател на Съвета по минералите на Австралия, защити Гърнър. "Някои служители свикнаха да изкарват същите пари, но да не работят същия брой часове," заяви Мичелмор пред AFR.

Гърнър е главен изпълнителен директор и основател на Gurner Group, а личното му състояние се оценява на 929 млн. австралийски долара (598 млн. долара). Той е разказвал преди време как заеми от неговия дядо и бившия му шеф са му помогнали да започне собствен бизнес.