Германското правителство ще отложи за неопределено време плановете си за налагане на по-строги стандарти по отношение на изолациите на сградите, заяви пред Reuters министъра на околната среда Робер Хабек, което представлява опит да бъде подкрепена изпитващата затруднения строителна индустрия.
Смяната на позицията на германското правителство идва преди днешната важна среща между строителната индустрия и представители на местните власти с канцлера Олаф Шолц относно проблемите на имотния сектор.
Отказът от по-строги изисквания относно изолацията на сградите беше основно искане на индустрията, която твърди, че мерките са прекалено скъпи и ще натежат още повече над нея.
"Високите лихви и инфлацията са сериозно бреме за строителната индустрия," казва Хабек пред Reuters, отбелязвайки, че мерките относно изолацията сега "могат да почакат ".
"Не очаквам този нов стандарт да бъде въведен в този законодателен период," заяви той. Периодът продължава да края на 2025 г.
В продължение на години ниските лихви подхранваха глобален бум, пораждайки интерес към имотите в Германия, която е считана за сигурна и стабилна държава.
Рязкото им повишение сложи край на тази серия, тласкайки редица строителни предприемачи към несъстоятелност, след като имотните сделки спряха, а цените паднаха.
През второто тримесечие на годината цените на имотите в Германия падат с най-много, откакто се води подобна статистика, което е поредният мрачен знак за имотния пазар в най-голямата европейска икономика, показаха изнесени в петък данни.
През миналата седмица също така стана ясно, че разрешителните за строеж в Германия падат с 31.5% през юли, в сравнение с година по-рано, което е индикация за срива в търсенето, с който се борят строителната и имотната индустрия.
Германия, чието население нарасна в последно време на фона на прииждащите в страната милиони хора, си е поставила за цел да строи по 400 000 апартамента годишно, но изпитва затруднения в това отношение.
Слабото състояние на сектора на търговските имоти в САЩ след пандемията и проблемите на един от най-големите наемодатели в Швеция привлече вниманието към случващото се в имотния сектор в световен мащаб. Основни строителни компании в Китай също изпитват затруднения.
В седмиците преди днешната среща индустрията призовава правителство за пакет от помощи.
Лидерите й също така искат отмяна на данъка върху продажбите при сделките с имоти и подкрепена от правителството програма за кредитиране, която да подпомага кредитополучателите по отношение на високите лихви.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg