Най-бързо развиващата се икономика в света по всяка вероятност ще нарасне с повече от 100% до 2028 г., смятат анализатори, като това ще се дължи най-вече на печалбите от добива на петрол и повишения износ.

Разположената в Южна Америка държава Гаяна е с население от около 800 000 души. Според данни на Международния валутен фонд, БВП на страната ще отчете ръст от 38% до края на 2023 г.

МВФ обаче не е единственият оптимист за икономиката на Гаяна. От подразделението за анализи на Fitch Solutions – BMI, смятат, че „Гаяна ще отчете експлозивен растеж през настоящата година“, казва Андрю Трахан, ръководител на отдела, следящ държавите от Латинска Америка.

Според него, БВП на Гаяна ще скочи със 115% в следващите пет години. „Точният размер на увеличението ще зависи най-вече от това колко бързо страната ще започне да произвежда допълнителни количества петрол“, допълва той. 

Прогнозата на BMI е, че добивът на петрол в Гаяна ще нарасне от 390 000 барела дневно за 2023 г. до над 1 млн. барела дневно към 2027 г. Това ще се случи с разработването на новото находище Stabroek, в което ExxonMobil е един от водещите партньори.

Според данни от петролния гигант, находището разполага със залежи от 11 млрд. барела петрол.

„Стабилният растеж на икономиката на Гаяна ще продължи да се движи от по-високия добив на петрол след откритите нови залежи в последните години", казва Трахан, като допълва, че това ще увеличи износа на страната.

През миналата година БВП на Гаяна се повиши с 62.3%, според данни на МВФ, което също е най-високата стойност в световен мащаб.

Според фонда, растежът на икономиката на страната се дължи и на други сектори, сред които транспорт, жилищен пазар, земеделие, минно-геоложки дейности, инвестициите в човешките ресурси и др.

Данни на BMI сочат, че Гаяна отново ще заеме водещо място сред най-бързо развиващите икономики за 2023 г., като това ще се случи поне в още две години. „Нашата прогноза е, че БВП на Гаяна ще отчете ръст от 115% между 2022 и 2028 г.“, казва още Трахан.

По-високите приходи от износ на страната ще доведат до по-големи инвестиции, разкриване на нови работни места и увеличени бюджетни приходи, посочват от BMI.

Според анализаторите, тези оптимистични прогнози обаче са подложени и на редица рискове. „Гаяна доскоро беше една от най-бедните карибски държави, а днес отчита невероятен ръст на икономиката си“, казва Валери Марсел, сътрудник в Chatham House.

По думите й, силният растеж ще продължи и през следващите години, но това ще зависи най-вече от политическата стабилност в страната и високите цени на петрола.

„В последните години цените на петрола бяха ниски. В следващите години ще наблюдаваме по-висока волатилност, но е голяма вероятността цените да останат ниски. Ето защо е изключително важно за Гаяна да диверсифицира икономиката си", казва Марсел.

Корупцията и организираната престъпност също могат да се окажат спирачки за развитието на икономиката, смятат от BMI.