По-голямата част от европейците подкрепят използването на изкуствен интелект (AI) за полицейски и военни операции, сочи ново проучване на мадридския университет IE.

European Tech Insights, което измерва нагласите на над 3 000 души в Европа, установява, че 75% от участниците подкрепят използването на AI технологии, като лицево разпознаване и биометрични данни от страна на полицията и армията с цел наблюдение.

Степента на подкрепа е изненадваща, тъй като Европа има едни от най-строгите закони относно неприкосновеността на данните в света. През 2018 г. ЕС въведе Общия регламент относно защитата на данните (GDPR), който определя как организации да съхраняват и обработват данни.

Компаниите са обект на сериозно глоби при нарушаването на правилата. Компания, която е нарушила GDPR законодателството, може да бъде глобена с до 4% от годишните и глобални приходи, или 20 млн. евро - което е по-високо.

“Не е ясно дали обществото е помислило за усложненията от тези AI приложения,” казва пред CNBC Ихлад Сидху, декан на Факултета по науки и технологии на университета IE.

Нивото на подкрепа за използването на AI за задачи, свързани с обществени услуги, като оптимизация на трафика, е дори още по-голямо и достига 79%, според доклада.

Въпреки това, когато става въпрос за чувствителни въпроси, като условно освобождаване, повечето европейци (64%) са против използването на AI.

AI манипулации на избори

Въпреки подкрепата за AI в публичната администрация и въпросите на сигурността, хората изглеждат много по-загрижени относно ролята му в демократичния процес. Докладът на университета IE установява, че повече европейци (67%) се опасяват от AI манипулации по време на избори.

AI може да бъде използван като усилвател на дезинформация, като някои потребители се опитват целенасочено да използват невярна информация, за да влияят на мненията на други хора.

Ключов предмет на притеснение са т. нар. дийпфейк видеа, изображения или аудио клипове, които се използват за погрешно представяне на възгледите на политици или за разпространението на друга видео дезинформация.

Платформи за генеративен AI, като Dall-E на OpenAI и Midjourney на Stability AI, могат да бъдат използвани за създаването на изображения само по зададени няколко реда текст.

Около 31% от европейците смятат, че AI вече е повлиявал на техните изборни решения, според доклада. Всичко това идва на фона на наближаващите президентски избори в САЩ на 5 ноември, на които един срещу друг ще се изправят Камала Харис и Доналд Тръмп.

Разделение между поколенията

Докладът на университета IE също така установява разделение между поколенията в областта на AI в Европа.

Близо една трета (34%) от хората на възраст между 18 и 34 г. биха се доверили на приложение, зад което стои AI, да гласува за политици вместо тях. Този дял пада до 29% при хората на възраст 35 – 44 г., и на едва 9% при възрастовата група над 65 г.