Тя е красива жена. В съзнанието на мъже от цяла Азия видеоразговорите, които водят с нея, потвърждават, че новооткритата им любов е истинска.

Но полицията в Хонконг казва, че те са станали жертва на романтична измама, която използва дълбоко фалшифициран (така наречения deepfake) изкуствен интелект, за да примами жертвите си да се разделят с повече от 46 милиона долара.

Властите в азиатския финансов център арестуваха повече от две дузини членове на предполагаемата група за измама, насочена към мъже от Тайван през Сингапур чак до Индия.

От полицията казват, че 21 мъже и 6 жени са задържани по обвинения, сред които и заговор за измама след разбиване на предполагаемия оперативен център на бандата в индустриална сграда в квартал на Сингапур.

На възраст от 21 до 34 години, заподозрените са предимно добре образовани, като много от тях са завършили цифрови медии и технологии и са вербувани от бандата след посещения на местни университети, според властите.

Заподозрените са работили с ИТ специалисти в чужбина за изграждането на фалшива платформа за криптовалута, на която жертвите са били принуждавани да правят инвестиции.

Deepfake

Deepfake измамите се състоят от реалистично фалшиво видео, аудио и друго съдържание, създадено с помощта на AI. Технологията се възприема все повече от различни криминални елементи - от хора, желаещи да разпространяват убедителна дезинформация, до онлайн измамници.

Измамите тип „клане на прасе“ (наречени така заради „угояването“ на жертвите, преди да им се вземе всичко, което имат) са незаконна индустрия за милиарди долари, в която измамниците се представят под фалшиви онлайн самоличности и прекарват месеци в подготовка, карайки своите цели да инвестират във фалшиви криптосайтове.

Дълбоките фалшификати (deepfake) са още едно оръжие в техния арсенал, за да се опитат да убедят нищо неподозиращите хора да се разделят с парите си.

Обикновено управлявана от китайски банди от Югоизточна Азия, не е ясно колко широко разпространена е измамата в Хонконг - богат град, в който полицията отдавна води кампания за повишаване на осведомеността относно този тип престъпления след няколко нашумели случая, в които жертвите често са възрастни хора, а загубите – зашеметяващо големи.

По-рано тази година британска мултинационална компания в Хонконг загуби 25 милиона долара, след като служител беше измамен от използващи deepfake технология, чрез която се представяха за главен финансов директор и друг персонал.

Наръчник за измама

Според полицията в Хонконг, измамите на романтичната банда обикновено започват с текстово съобщение, в което подателят – представящ се за привлекателна жена, казва, че погрешка е добавил номер.

След това предполагаемите измамници започват онлайн романи с жертвите си, насърчавайки чувството за интимност, докато не започнат да планират съвместно бъдеще. Групата е добре организирана, като различни хора отговарят за отделните части на измамата, казва полицията.

Те дори използват наръчник за обучение, за да научат членовете си как да се възползват от „искреността и емоцията на жертвата“. Властите публикуваха части от ръководството във Facebook. Сред стъпките са:

  • изучаване на мирогледа на жертвата, за да се създаде „персонаж по мярка“;
  • измисляне на трудности, като неуспешни връзки или бизнеси, за да се „задълбочи доверието на другия човек“;
  • обрисуване на „красива визия“, включително планове за пътуване заедно, за да се подтикнете жертвата да инвестира.

Измамата е продължила около година, преди полицията да получи информация за нея през август. Повече от 100 мобилни телефона, еквивалента на близо 26 000 долара в брой и редица луксозни часовници са открити при акцията.