Мобилното банкиране няма да измести физическите клонове, просто в бъдеще те ще се използват за други цели, а не за извършване на ежедневни финансови операции. 

Това коментира в рубриката Портфейл на Дарик радио Елена Кънева, която е ръководител на продуктовия маркетинг на мобилното приложение tbi bank app. 

"В момента всички основни операции могат да се извършват и в мобилното ни приложение, а от този месец стартираме бюджетни плащания, както и преводи по мобилен номер към клиенти на други банки.

Всички тези трансакции могат да се извършват без такси. Ние в tbi bank вярваме, че ежедневното банкиране трябва да бъде безплатно", каза още Кънева. 

Пазаруването по празниците може да бъде разумно и да не е свързано с теглене на кредити 

"Финансовите продукти от типа "купи сега, плати по-късно" осигуряват по-голяма гъвкавост на хората, защото им дават достъп до допълнителен финансов ресурс, но без високите лихви, които са характерни за кредитните карти," допълни експертът.

Приложението на tbi bank дава възможност за издаване на дебитната карта neon, в която може да се активира т. нар. шопинг лимит, чрез който клиентите могат да разсрочват покупките си в рамките на определена сума.

Картата няма такси за издаване и поддръжка, а пазаруването може да става във всички търговски обекти или онлайн платформи. 

Според Елена Кънева, при коледното пазаруване е добре да сме възможно най-добре информирани и да избягваме емоционалните покупки.

Също така е много важно, особено при онлайн пазаруването, да купуваме само от платформи с доказан имидж и да внимаваме с кого споделяме информацията за банковата ни карта, тъй като в последно време опитите за измами, злоупотреби и хакерски атаки зачестяват. 

Какво могат да открият спестителите в мобилното приложение? 

"В мобилното приложение на tbi bank в момента се предлагат срочни депозити с лихва от 3.2% за три години, като депозитът може да бъде отворен изцяло дигитално.

Когато пуснахме тази функционалност, тя привлече огромен интерес и много хора си откриха такива депозити. Това ни подсказа, че това е продукт, който е бил много нужен на пазара", коментира Елена Кънева. 

Тя каза още, че в мобилното приложение има и инструменти за хората, които нямат навиците да спестяват, но искат да ги изградят. 

Става дума за т. нар. "виртуални касички", в които могат да бъдат поставяни спестовни цели за различен период,

Те могат да бъдат персонализирани, а в близко бъдеще ще бъдат въведени и различни автоматизирани интрументи за спестяване, като например закръгляне на рестото от магазина и регулярни преводи на суми от банковата сметка в "касичките". 

Как става откриването на сметка в мобилното приложение? 

Елена Кънева обясни, че откриването на сметка става изцяло по дигитален път с потвърждение на мобилния номер и въвеждане на ЕГН, след което се преминава и през процес за потвърждаване на самоличността. Сметката е безплатна и няма такси за откриване и поддръжка. 

Какво означава "challenger" банка?  

"tbi bank се определя като "challenger" банка, защото "предизвиква" сектора, като предоставя услуги, които не са стандартни за него. Ние се опитваме да дадем на хората нещо, което не било достъпно, например безплатното банкиране", заяви Кънева. 

Според нея, една от концепциите, която ще става все по-популярна в бъдеще, е тази за т. нар. "разговорно банкиране" (от англ. - conversational banking). Това означава командите, свързани с ежедневните финансови операции, вече да се извършват гласово.

В тази посока се движат технологиите и вероятно това ще е един от инструментите, който в бъдеще ще присъства в приложенията за мобилно банкиране. 

Другата голяма тема ще е отвореното банкиране, което ще даде възможност на потребителите да управляват всички свои финансови операции през едно "супер приложение", което да свързва сметките им във всички банки.